Το σερί της Αρμάνι μεγαλώνει [vid]

Πέμπτη, 29 Δεκεμβρίου 2022 - 23:25

Τρίτη σερί νίκη για το Μιλάνο, επικράτησε 90-79 της Βαλένθια με εξαιρετικούς τους Ντέιβιτς και Μπάρον.

Σε καλό… φεγγάρι είναι η Αρμάνι. Η ομάδα του Μεσίνα πέτυχε την τρίτη σερί νίκη της. Αυτή τη φορά αντίπαλος ήταν η Βαλένθια, με την ομάδα του Μιλάνο να επικρατεί με 90-79. Έχοντας κορυφαίους τον Ντέιβις (17π. με 6/6 διπ. και 6ασ.) και Μπάρον (24π.)

Αν και η Βαλένθια μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε 13-10, η Αρμάνι βρήκε λύσεις. Με τον Μήτρου-Λονγκ να δίνει λύσεις, γύρισαν το ματς και έκλεισαν το δεκάλεπτο με 29 πόντους σκοράρισμα και διαφορά 7 πόντων. Η ιταλική ομάδα με συνεχόμενα τρίποντα άνοιξε το σκορ και βρέθηκε στο +15 (40-25). Παρόλα αυτά, η αποφασιστικότητα του Ντούμπλιεβιτς επέτρεψε στις «νυχτερίδες» να επιστρέψουν στο ματς και να μειώσουν στους 7 πόντους, στο ημίχρονο.

Ο Μαυροβούνιος σέντερ συνέχισε να σκοράρει και με νέο τρίποντο έφερε την Βαλένθια σε απόσταση… αναπνοής (54-52). Μπάρον και Ντέιβιτς βγήκαν μπροστά στην επίθεση, η Αρμάνι έκανε σερί 13-0 και βρέθηκε ξανά στο +15 (67-52), για να κλείσει το δεκάλεπτο με 11 πόντους διαφορά. Ο Ριβέρο έφερε την ισπανική ομάδα εκ νέου κοντά, μειώνοντας σε 76-73. Ακολούθησε, όμως, ένα ακόμη σερί 8-0 της Αρμάνι με τον Καμπαρό να μπαίνει στην… εξίσωσε και το Μιλάνο να φτάνει σε μια ακόμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 29-22, 50-43, 71-60, 90-79.

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores μπάσκετ, με live στατιστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.