Σε τροχιά 8άδας η Παρτιζάν, «καθάρισε» την Μπάγερν [vid]

Πέμπτη, 29 Δεκεμβρίου 2022 - 23:49

Οι Σέρβοι έφτασαν τις τρεις συνεχόμενες, μετά το 83-77 κόντρα στην ομάδα του Μονάχου.

Με την τρίτη σερί της νίκη παρέμεινε σε τροχιά οκτάδας η Παρτιζάν. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς νίκησε 83-77 την Μπάγερν Μονάχου και συνεχίζει την ανοδική της πορεία, καθώς είναι στην παρυφές των πλέι οφ.

Με δυναμική εκκίνηση στο ματς και γρήγορο 9-0 σε 3' η Παρτιζάν έδειξε τις διαθέσεις της. Αν και η ομάδα του Τρινκέρι πλησίασε στο καλάθι (11-9), αλλά ο Πάντερ έδωσε… αέρα 7 πόντων στην σερβική ομάδα, που έκλεισε με προβάδισμα 5 πόντων την πρώτη περίοδο. Η ομάδα του Βελιγραδίου είχε καλό ρυθμό στην επίθεση. Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, από το 17' ως το τέλος, έκανε νέο σερί 6-0 και προηγήθηκε με 12 πόντους.

Ο Έξουμ ήταν σε ένα ακόμα ματς πρώτος σκόρερ και έδινε λύσεις. Έτσι, όταν η Μπάγερν επέστρεψε στο ματς και μετέτρεψε στο 47-34 σε 49-42, ο Αυστραλός ήταν καθοριστικός για να στείλει τη διαφορά ξανά στους 15 (57-42) και το δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με τους Βαυαρούς στο -10. Οι Γερμανοί επέστρεψαν για μια ακόμη φορά στο ματς. Κατέβασαν τη διαφορά στους 5 (68-63, 34') και τους 4 (81-77, 39'). Οι βολές του Μάνταρ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 41-29, 59-49, 83-77.