Ανατροπή και κορυφή για Μονακό [vids]

Παρασκευή, 30 Δεκεμβρίου 2022 - 00:13

Η ομάδα του Πριγκιπάτου «επέζησε» στο… θρίλερ με την Ζαλγκίρις, νίκησε 84-82 και είναι στην πρώτη θέση μαζί με την Μπασκόνια.

Πραγματικό ντέρμπι ήταν το ματς της Μονακό με την Ζαλγκίρις για την 16η αγωνιστική της Euroleague. Οι Λιθουανοί για περισσότερα από τρία δεκάλεπτα είχαν το προβάδισμα. Ωστόσο, στο τέλος οι Μονεγάσκοι γύρισαν το ματς και έφτασαν στη νίκη (84-82) που τους διατήρησε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Μοτεγιούνας ήταν πρωταγωνιστής στα πρώτα λεπτά, αλλά οι παίκτες της Ζαλγκίρις με καλά ποσοστά στα σουτ, προηγήθηκαν 13-7. Με τον Σμιτς να αναλαμβάνει δράση μετά το 5', η ομάδα του Κάουνας «έχτισε» ένα προβάδισμα που έφτασε τους 9 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με το τρίποντο του Έβανς.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, ένα ακόμα τρίποντο από τον Μπιρούτις ανέβασε τη διαφορά στους 13 (19-32). Ωστόσο, οι Γάλλοι έριξαν τη διαφορά στους 6 με τον Χολ, για να αναλάβει ξανά δράση ο Έβανς με τρίποντο για το 32-41. Και το ημίχρονο να βρει τους φιλοξενούμενους στο +7.

Η Ζαλγκίρις είχε λύσεις από μακριά. Αν και η Μονακό πλησίασε στο σκορ, οι Λιθουανοί διατηρούσαν ένα σημαντικό προβάδισμα. Όταν ο Οκόμπο μείωσε στο καλάθι (52-54), Έβανς και Σμιτς την έστειλαν ξανά στους 9 (52-61). Ο Μπιρούτς έκανε το σκορ 54-64, αλλά δύο διαδοχικά τρίποντα του Ουατάρα στο φινάλε της τρίτης περιόδου έφεραν την Μονακό στο -4! Τελευταία φορά που η ομάδα του Κάουνας είχε προβάδισμα άνω των 6 πόντων ήταν στο 60-67.

Ο Οκόμπο ανέλαβε δράση. Έφερε την Μονακό αρχικά στο 66-68 και στο 72-72. Οι Γάλλοι βρέθηκαν στο 80-76, αλλά ο Ντίμσα μείωσε σε 80-70 στα 53''. Τρίποντο του Οκόμπο (83-79), αλλά έκανε φάουλ στον Ουλάνοβας σε σουτ για τρεις (3/3 βολές και 83-82). Ο Οκόμπο με 1/2 βολές πέτυχε το 84-82 στα 16'' μετά από 10/10 βολές, για να αστοχήσουν οι Λιθουανοί στο τέλος, σε τρίποντο, με τον Σμιτς.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 42-49, 60-64, 84-82.