Θρίαμβος του Ολυμπιακού μέσα στο ΟΑΚΑ [vids]

Παρασκευή, 30 Δεκεμβρίου 2022 - 22:55

«Ερυθρόλευκο» πάρτι με επιθετικό πλουραλισμό και νίκη 95-71 κόντρα στον Παναθηναϊκό, ο οποίος μετά την πρώτη περίοδο δεν μπόρεσε να ακολουθήσει.

Το φινάλε του 2022 αφήνει ανάμεικτα συναισθήματα στους δύο «αιώνιους». Διότι το ντέρμπι του ΟΑΚΑ, το βράδυ της 30ής Δεκεμβρίου, μόνο ντέρμπι δεν ήταν. Ο Ολυμπιακός είχε εκπληκτικά ποσοστά (70,7%) στα δίποντα, 28 ασίστ και 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Με τον Φαλ να κυριαρχεί (19π., 9ρ., 5ασ.), τον Κάνααν να δίνει λύσεις (17π. με 4/7 τρ.) και τους Παπανικολάου (13π., 5ρ.), Γουόκαπ (12π., 6ασ.), Σλούκα (6ασ.) και Μπολομπόι (6ρ. ) να έχουν από 11, αντίστοιχα. Όσον αφορά στην πλευρά του Παναθηναϊκού, ο Μπέικον (30π.) πάλευε μόνος του, ενώ ο Γουίλιμας ήταν επίσης διψήφιος με 14π.

Το πρώτο φετινό clasico στην Euroleague ήταν ντέρμπι με τα όλα του, από την αρχή του ματς. Διότι οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ως το 9'. Αλλά η μεγάλη διαφορά των δύο ομάδων ήταν η αγωνιστική φιλοσοφία. Από τη μια πλευρά, ο Ολυμπιακός έπαιζε δυνατά στην άμυνα. Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός τα περίμενε όλα από τον Μπέικον. Βέβαια, υπήρχε και ο παράγοντας Φαλ. Μιας και ο Γάλλος σέντερ έκανε μεγάλη ζημιά. Με 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά και 3 ασίστ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 5-2 με τον Φαλ (3'), αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε με τον Γουίλιαμς για το 10-9 (5'). Στη συνέχεια, το προβάδισμα άλλαξε 9 φορές. Το πρώτο τρίποντο των «ερυθρολεύκων» με τον Κάνααν (18-24) στα 30'' έφερε την ομάδα του Μπαρτζώκα στο +6 (18-24) και τόσο έληξε το πρώτο δεκάλεπτο. Η διαφορά των δύο ομάδων. Ο Ολυμπιακός 10/11 δίποντα, ο ΠΑΟ 5/10, αλλά και 8-4 οι ασίστ για τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με την είσοδο του Σλούκα και του Μπολομπόι, ο Ολυμπιακός απέκτησε ταχύτητα. Επιπλέον, με Λαρεντζάκη και ΜακΚίσικ στην πεντάδα έγινε ακόμη πιο δυνατός στην άμυνα. Διότι ως τα μισά της περιόδου έκανε επί μέρους 17-4. Ως το 14' δε το επί μέρους σκορ ήταν 13-2 με τον Παναθηναϊκό να έχει μόλις ένα καλάθι με τον Γκουντάιτις. Ο Παπανικολάου έδωσε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα με +11 (22-33) στο 13'. Ακόμη το σερί του Ολυμπιακού έφτασε στο 23-6 με το τρίποντο του Λαρεντζάκη στο 17', για το +23 (26-49), τη μέγιστη υπέρ του διαφορά στο πρώτο ημίχρονο. Ο Μπέικον πάλευε, αλλά έδειχνε απελπιστικά μόνο (14π.), αλλά με 8 πόντους στα τελευταία 3:30 μείωσε τη διαφορά στους 17 στο ημίχρονο. Στο πρώτο μέρος οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 82.6% στα δίποντα και +10 ασίστ (16-6).

Ο Μπέικον μπήκε δυνατά στην τρίτη περίοδο και μείωσε στους 14 (39-53) με ένα ακόμη τρίποντο, αλλά χρεώθηκε γρήγορα (σ.σ.: 7:56) με το τρίτο του φάουλ. Ο Γουίλιαμς προσπάθησε να τον αντικαταστήσει στο σκοράρισμα και έδωσε λύσεις. Όμως, από την άλλη πλευρά ο Ολυμπιακός συνέχισε να παίζει μυαλωμένα. Ο Φαλ ήταν εντυπωσιακός (15π.) για το 42-59 (13'). Εκεί μπήκαν τα τρίποντα στο παιχνίδι του Ολυμπιακού. Δύο του Γουόκαπ, ισάριθμα του Κάνααν και η διαφορά στα 40'' πριν το τέλος της περιόδου έφτασαν στο +25 (48-73). Η περίοδος έληξε με το κάρφωμα του Παπαγιάννη. Τα σημεία «κλειδιά» πέραν της ευστοχίας ήταν οι ασίστ (21 με 8).

Ένα γρήγορο 8-0 στην έναρξη της τελευταίας με Παπανικολάου και το έμμεσο τρίποντο του Μπολομπόι έστειλε τη διαφορά στους 31 για τον Ολυμπιακό (50-81)! Δύο διαδοχικά τρίποντα από Μπέικον και Γκριγκόνις με τη διαφορά να πέφτει στους 25 (56-81). Ο Φαλ σκόραρε ξανά (56-83), αλλά οι «πράσινοι» εκεί έκαναν σερί 11-0 και μείωσαν σε 67-83 στο 38'. Όμως στο φινάλε ο Ολυμπιακός ανέβασε και πάλι τις… στροφές του. Με τον Κάνααν να συναγωνίζεται στο σκοράρισμα τον Φαλ, έστειλε ξανά τη διαφορά στους 26 (69-95) στα 23'', πριν διαμορφώσει ο Γουίλιαμς το τελικό 71-95.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 36-53, 50-73, 71-95.