Πολύ σκληρή για να «πεθάνει» η Μπαρτσελόνα [vids]

Παρασκευή, 30 Δεκεμβρίου 2022 - 23:37

Αν και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, ισοφάρισε με τρίποντο του Μίροτιτς και στην παράταση νίκησε 99-94 τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι.

Ο Νίκολα Μίροτιτς με «τρελό» τρίποντο από τα 10 μέτρα, σε «νεκρό» χρόνο, ισοφάρισε 84-84 τον Ερυθρό Αστέρα και στην παράταση η Μπαρτσελόνα νίκησε τελικά 99-94 στο Βελιγράδι. Ματσάρα έγινε στη σερβική πρωτεύουσα ανάμεσα στους «ερυθρόλευκους» της Σερβίας και τους Καταλανούς.

Η καταλανική ομάδα ξεκίνησε δυνατά το ματς και βρέθηκε από την πρώτη περίοδο σε διψήφιο προβάδισμα. Μάλιστα στη δεύτερη περίοδο βρέθηκε και στο +15 (19-34), αλλά οι Σέρβοι με το δίδυμο των Πετρούσεφ και Νέντοβιτς που ήταν οι κορυφαίοι τους, επέστρεψαν στο ματς και πλησίασαν στο τρίποντο, στο ημίχρονο.

Ένα σερί 13-1 του Αστέρα στο τρίτο δεκάλεπτο, άλλαξε τα δεδομένα στο ματς, με τον Ερυθρό να φτάνει στο +8 (63-55) και να το διατηρεί ως το φινάλε του. Όμως εκεί ο Αμπρίνες με τρίποντα έδωσε στην Μπαρτσελόνα τη δυνατότητα να ξαναμπεί στο ματς. Στο τέλος ο Νέντοβιτς είχε 4/4 βολές, αλλά ο Μίροτις πέτυχε το απίθανο τρίποντο για το 84-84.

Στην παράταση, Σατοράνσκι και Χίγκινς καθάρισαν για την Μπαρτσελόνα που έφυγε τελικά νικήτρια από τη σερβική πρωτεύουσα με 99-94.

Τα δεκάλεπτα: 17-28, 40-43, 65-57, 84-84, παρ. 94-99.

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores μπάσκετ, με live στατιστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.