Έκαναν πρόωρη... Πρωτοχρονιά στην Άλμπα [vid]

Παρασκευή, 30 Δεκεμβρίου 2022 - 23:58

Μετά από 12 σερί  ήττες, η ομάδα του Βερολίνου νίκησε 91-79 την Βιλερμπάν στο «Astroballe».

Η Άλμπα είναι μια ομάδα που δεν την… πιάνεις πουθενά! Μετά το αρχικό 3-0 σε νίκες, ακολούθησαν 12 σερί ήττες. Αλλά στη Γαλλία, η ομάδα του Βερολίνου έβγαλε αντίδραση. Σταμάτησε αυτό το αρνητικό σερί, επικράτησε 91-79 της ASVEL και έκανε νωρίτερα «ρεβεγιόν», με τον Σμιθ να έχει 21 πόντους.

Το ματς ξεκίνησε καλά για την ομάδα του Πάρκερ. Βρέθηκαν στην πρώτη περίοδο στο +12,, αλλά στη συνέχεια το σκηνικό άλλαξε. Η Άλμπα ανέβασε ρυθμό στην επίθεση. Έτσι επέστρεψε στον αγώνα και το ημίχρονο την βρήκε στο -2. Η τρίτη περίοδος, ωστόσο, ήταν εξίσου καλή για τους Γερμανούς.

Αποτέλεσμα ήταν το 27-15 του 10' να γίνει 65-73 στο 30', με την Άλμπα να έχει επί μέρους 58-38 σε είκοσι αγωνιστικά λεπτά. Αν συνυπολογίσει κανείς πώς η ομάδα του Βερολίνου κυριάρχησε και στον τομέα των ριμπάουντ, το τελικό 91-79 ήρθε απολύτως δίκαια για τους φιλοξενούμενους στο «Astroballe». Τα ριμπάουντ ήταν 42-30 για τους Γερμανούς, με τα επιθετικά να είναι 14-9 και τις ασίστ 27 με 18.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 49-47, 65-73, 79-91.