Άνετες νίκες για Παναθηναϊκό και Λαύριο [vids]

Δευτέρα, 2 Ιανουαρίου 2023 - 20:56

Οι «πράσινοι» έβγαλαν αντίδραση στην Πάτρα κόντρα στον Προμηθέα (75-44), ενώ η ομάδα της Λαυρεωτικής έκανε νίκη παραμονής με τον Ιωνικό.

Λογικό να βγάλει αντίδραση ο Παναθηναϊκός. Λίγα 24ωρα μετά την βαριά, εντός έδρας ήττα από τον Ολυμπιακό για την Euroleague, οι «πράσινοι» ξέσπασαν στον Προμηθέα. Νίκησαν στην Πάτρα 75-44. Ωστόσο, το αποτέλεσμα στην αχαϊκή πρωτεύουσα οριστικοποίησε και τις ομάδες που θα πάρουν μέρος στο Final-8. Αυτές θα είναι οι Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός, Περιστέρι, ΠΑΟΚ, Άρης, ΑΕΚ, Κολοσσός Ρόδου και Πανιώνιος.

Όσον αφορά στον αγώνα, ο Παναθηναϊκός έκανε πολύ δυνατή εκκίνηση στο ματς. Μετά το αρχικό του 12-4, έκανε σερί 10-0 και προηγήθηκε 22-6, για να φτάσει η διαφορά στο +17, στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου. Η διαφορά όλο και μεγάλωνε και έφτασε τους 24 στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου. Επιπλέον, ο Προμηθέας ήταν πολύ άστοχος, για να προηγηθεί το «τριφύλλι» ακόμη και με +26 (18-44)! Στην 3η περίοδο το «πράσινο» προβάδισμα έφτασε και στο +29 (28-57), για να πάει και στους 31 πόντους, για τελικό 75-44.

Κορυφαίος για την ομάδα του Ράντονιτς ο Καλκαϊτζάκης με 16 πόντους, ενώ καλή παρουσία είχαν ακόμη οι Πονίτκα (9π., 7ρ., 7ασ.) και Παπαγιάννης (10π., 6 ρ.).

Τα δεκάλεπτα: 8-25, 25-46, 40-63, 44-75.

Νίκης… παραμονής για το Λαύριο

Στο εξ αναβολής ματς της 10ης αγωνιστικής, το Λαύριο συνέτριψε με 95-63 τον Ιωνικό στο κλειστό της Λαυρεωτικής. Αποτέλεσμα που έφερε την ομάδα του Σερέλη στο 2-8 όπου και ισοβαθμεί με τον Ιωνικό, αφήνοντας την Καρδίτσα στο 1-9! Αν και στη δεύτερη περίοδο το Λαύριο έβαλε τις βάσεις για τη νίκη, στην τρίτη την «κλείδωσε». Διότι με το επί μέρους 30-9, τέλειωσαν το ματς και έφτασαν στη νίκη με +32. Η τριάδα των Ρέμι (14π., 3ασ.), Φλαγκ (19π., 8ρ.) και Γερομιχαλού (12π., 6ρ.) έκαναν τη διαφορά, ενώ κομβικοί ήταν οι Κόουλ (9π., 7ασ.) και Κουζέλογλου (17π.), όπως και ο Λαντζεβίν (12π., 14ρ.). Στην πλευρά του Ιωνικού, Μαυροκεφαλίδης (21π., 12ρ.), Χόκινς (16π.) και Χάμιλτον (7π., 8ρ., 13ασ.), αυτοί που ξεχώρισαν.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 40-32, 70-41, 95-63.