Η εξαιρετική Άλμπα «φρέναρε» την Μπασκόνια [vids]

Πέμπτη, 5 Ιανουαρίου 2023 - 22:40

Η ομάδα του Βερολίνου έκανε πολύ καλό παιχνίδι και νίκησε 85-84 τους Βάσκους που «έπεσαν» από την πρώτη θέση.

Έξι διαδοχικές νίκες μετρούσε η Μπασκόνια, αλλά το σερί της σταμάτησε στο Βερολίνο. Η εξαιρετική Άλμπα την νίκησε 85-84, κατακτώντας στο τέλος τη νίκη μέσω της άμυνάς της. Διότι στα τελευταία 4:26 οι Γερμανοί την κράτησαν χωρίς σκορ, με τους Βάσκους να έχουν στο διάστημα αυτό 0/3 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Έτσι το καλάθι του Λο, 2:05 πριν το φινάλε ήταν το τελευταίο στο ματς που έδωσε τη νίκη στους Βερολινέζους.

Η Άλμπα θέλησε να πάει από την αρχή του ματς σε υψηλό τέμπο. Το πέτυχε κυρίως χάρη στο σερί 9-0 που έκανε και μετέτρεψε στο ισόπαλο 11-11 σε 20-11 (7'), για να βρεθεί και στο +13 (27-14). Όμως, η Μπασκόνια έδειξε στο δεύτερο δεκάλεπτο γιατί είναι ψηλά στη βαθμολογία. Οι Βάσκοι με επί μέρους 10-0 προηγήθηκαν 37-31, αλλά η Άλμπα επέστρεψε και βρέθηκε εκείνη στο +7.

Η διαφορά στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου έγινε εκ νέου διψήφια για το 66-56, ενώ στο 29' έφτασε και στο +12 (77-65). Αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Μπασκόνια ήταν αποτελεσματική σε άμυνα και επίθεση. Έτσι, με επί μέρους 19-5, γύρισε το ματς και με το έμμεσο τρίποντο του Χένρι προηγήθηκε 84-82 στο 36'. Ωστόσο δεν σκόραρε άλλη φορά ως τη λήξη, με αποτέλεσμα η ομάδα του Ισραέλ Γκονζάλεθ να φτάσει στη νίκη με 85-84. Εξάλλου, αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική της.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 54-48, 77-67, 85-84.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores μπάσκετ, με live στατιστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.