«Έπεσε» αμαχητί ο Παναθηναϊκός στο Μόναχο [vids]

Πέμπτη, 5 Ιανουαρίου 2023 - 23:26

Απογοητευτικοί οι «πράσινοι» και στη Γερμανία, ηττήθηκαν 84-68 από την Μπάγερν.

Αγωνιστικά «άρρωστος» είναι ο Παναθηναϊκός και δεν λέει να το… γυρίσει! Οι «πράσινοι» υπέστησαν άλλη μια ήττα στην Euroleague, 84-68 από την Μπάγερν στο Μόναχο, την πέμπτη διαδοχική. Με τον Ρούμπιτ να τους κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά με 23 πόντους (9/13 δίποντα). Οι Βαυαροί τελείωσαν το ματς με 59.6% στα δίποντα, ενώ το «τριφύλλι» δεν μπήκε ποτέ στη διεκδίκηση του ματς. Αν και πήρε 12 επιθετικά ριμπάουντ, έχασε με κάτω τα χέρια καθώς είχε 7 ασίστ για 8 λάθη.

Αν και στην αρχή ο Παναθηναϊκός ήταν άκρως ανταγωνιστικός στα πρώτα 5' (9-9) με Γουόλτες (4π.) και Γουίλιαμς (3π.), η Μπάγερν αντέδρασε. Ένα σερί 10-0 της Μπάγερν με τον Ρούμπιτ να κάνει ζημιά, έφερε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα των Βαυαρών (19-9, 9'). Πρόβλημα για τους «πράσινους» ήταν και ο Χάντερ με τα τρίποντά του. Η διαφορά ανέβηκε πάνω από το +10, για να πετύχει ο Ρούμπιτ το 30-17 (14').

Μετά το τάιμ άουτ, «απάντηση» με 0-5 του «τριφυλλιού» που μείωσε με τον Μπέικον σε 30-22 και 30-23 με τον Γκουντάιτις (1/2β.) στο 15'. Αν και οι «πράσινοι» είχαν στο πρώτο ημίχρονο 10 επιθετικά ριμπάουντ, τα 2/12 τρίποντα ήταν μεγάλο πρόβλημα. Με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σερί 7-0 των Βαυαρών και το τρίποντο του Χάντερ για το +15 (43-28) στα μισά του ματς.

Όταν ο Πονίτκα μείωσε σε 43-32 στο 22', υπήρχε η αίσθηση πώς θα μπορούσαν οι «πράσινοι» να ξαναμπούν στο ματς. Αλλά τα «νεκρά» τους διαστήματα για άλλη μια φορά υπήρξε μεγάλο πρόβλημα. Η Μπάγερν με Γκιλέσμπι και Μπόνγκα προηγήθηκε με +17 (49-32, 26') και +18 με τον Γουίνστον (53-35, 27'). Ο Γκουντάιτις με 2/2 βολές μείωσε σε 55-43 (29'), για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με buzzer beater του Χάντερ ξανά.

Ο Ρούμπιτ που αποτέλεσμα το μεγαλύτερο πρόβλημα της άμυνας του «τριφυλλιού», με έμμεσο τρίποντο, έφερε το +21 (67-46, 31'). Ο Μπέικον «ξύπνησε» αργά και με 8 διαδοχικούς πόντους μείωσε σε 69-54 (33'), αλλά ο Ρούμπιτ ήταν το αντίπαλο… δέος του και μια άτυπη κόντρα τους, διαμόρφωσε το 76-60. Ο Γουίλιαμς κατέβασε μετά από ώρα τη διαφορά στους 14 (82-68) στο 39', με τον Χάρις να σημειώνει το τελευταίο καλάθι του ματς στα 102'' για το φινάλε (84-68).

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 43-28, 61-44, 84-68.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.