Basket League: Εντυπωσιακοί Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ, σπουδαίος Κολοσσός [vids]

Κυριακή, 8 Ιανουαρίου 2023 - 22:26

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 111-71 την ΑΕΚ, ο Δικέφαλος του Βορρά 97-60 τον Απόλλωνα Πατρών και οι Ροδίτες 90-87 το Λαύριο.

Το φινάλε του πρώτου γύρου είχε τρία ματς. Με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν σε όλα τα νίκη. Ο Ολυμπιακός έκλεισε με το απόλυτο τον πρώτο γύρο. Αλλά και με εντυπωσιακό τρόπο. Διότι νίκησε με 40 πόντους διαφορά, 111-71 την ΑΕΚ στο ΣΕΦ. Σε ένα ματς όπου ο Κάνααν έκανε ρεκόρ εύστοχων τριπόντων για τους «ερυθρόλευκους» με οκτώ (σ.σ.: είχε 8/11). Επιπλέον, η ομάδα του Μπαρτζώκα ήταν άκρως εντυπωσιακή έξω από τα 6,75μ. Μια και είχε 21/32 στο 65%. Η διαφορά στο ματς έφτασε ως και τους 41 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 31-27, 60-38, 88-58, 111-71.

Εντυπωσιακός, όμως, ήταν και ο ΠΑΟΚ στο ματς με τον Απόλλωνα Πατρών στην Πυλαία. Διότι οι Θεσσαλονικείς ήταν εξαιρετικό και έφτασαν στο 97-60. Με το αποτέλεσμα αυτό έκλεισαν τον πρώτο γύρο στην 4η θέση. Τα δύο στοιχεία που μέτρησαν αρκετά ήταν οι πόντοι από λάθη (25-10), αλλά και στον αιφνιδιασμό (17 με 4). Ο Δικέφαλος του Βορρά είχε 13/24 τρίποντα (54%) και προηγήθηκε ακόμη και με 41 πόντους διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 23-10, 50-27, 73-40, 97-60.

Σε καλό… φεγγάρι είναι ο Κολοσσός. Η ομάδα της Ρόδου πέτυχε την 3η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα. Επικράτησε 90-87, δύσκολα, του Λαυρίου στα Δωδεκάνησα. Αν και το Λαύριο προηγήθηκε ακόμη και με 12 πόντους διαφορά, οι νησιώτες αντέδρασαν και με επί μέρους 26-16 στο τελευταίο δεκάλεπτο, έκλεισαν ιδανικά τον πρώτο γύρο. Έχοντας, δε, το απόλυτο στην έδρα τους με 5 νίκες σε 5 ματς! Βέβαια, αξίζουν τα εύσημα και στην ομάδα του Σερέλη. Αν και βρέθηκε πίσω με 13 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, έκανε επί μέρους 20-4 και γύρισε το ματς. Το ίδιο, όμως, έκανε και ο Κολοσσός στα τελευταία τρία λεπτά με δικό τους σερί 10-0, ενώ είχε και το εκπληκτικό για τόσο σημαντικό ματς, 65% στα δίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 48-49, 64-71, 90-87.