Ο Ολυμπιακός «πλήρωσε» στο Μονακό την αστοχία του [vids]

Τρίτη, 10 Ιανουαρίου 2023 - 22:51

Με 9 χαμένες βολές και μόλις 27.6% στα τρίποντα, οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν 64-60 στο Πριγκιπάτο από τη γαλλική ομάδα.

Αν δει κάποιος τα στατιστικά του ματς στο Μονακό, δεν μπορεί να… καταλάβει πώς έχασε ο Ολυμπιακός. Ωστόσο υπάρχει εξήγηση. Διότι οι «ερυθρόλευκοι», παρότι είχαν καλύτερο συντελεστή ασίστ/λαθών (σ.σ.: 16/15 έναντι 11/19 των Γάλλων) ηττήθηκαν 64-60. Διότι είχαν χειρότερα ποσοστά σε βολές, δίποντα και τρίποντα.

Στα πρώτα 8 λεπτά του ματς ο Ολυμπιακός δεν είχε αντίπαλο. Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του παρκέ. Επιθετικά, με άξονες τους Φαλ και Παπανικολάου. Αμυντικά όλη η ομάδα έκανε άριστη δουλειά. Να μείνει η Μονακό σε 8 πόντους στην πρώτη περίοδο, αποτελεί και… παράσημο! Η άριστη αμυντική λειτουργία ήταν το «κλειδί» για το +12 που απέκτησε η ομάδα του Μπαρτζώκα με το έμμεσο τρίποντο του Φαλ (4-16, 8'). Ωστόσο, ο Ολυμπιακός τελείωσε την περίοδο με 3/7 βολές και 1/8 τρίποντα. Αλλά τα 0/5 τρίποντα των Γάλλων και τα μηδέν επιθετικά ριμπάουντ που είχαν, ήταν σημαντικά στοιχεία.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Πίτερς ήρθε από τον πάγκο και πέτυχε δύο σημαντικά τρίποντα. Η διαφορά έφτασε αρχικά στο +14 για την ελληνική ομάδα (10-24) με τον Λαρεντζάκη, ενώ με το δεύτερο τρίποντο του Αμερικανού φόργουορντ παρέμεινε στους 12 (22-34) στο 17'. Όμως με σερί 7-0 ως το φινάλε του ημιχρόνου και συνολικά 15-0 ως το 37-34 στο 22' η Μονακό όχι απλά επέστρεψε στο ματς, αλλά το γύρισε και βρέθηκε μπροστά. Κυρίως γιατί οι Γάλλοι είχαν στο δεύτερο δεκάλεπτο 5/10 τρίποντα, τα 4 από τον Τζέιμς που έκλεισε το ημίχρονο με 14 πόντους.

Το πρόβλημα του Ολυμπιακού στην επίθεση συνεχίστηκε. Καθώς έμεινε στους 8 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Κυρίως γιατί έκανε πολλά λάθη. Υπέπεσε σε 7 στο δεύτερο δεκάλεπτο και 6 στο τρίτο. Σε συνδυασμό με το 1/9 τρίποντα που είχε στην τρίτη περίοδο ήταν λογικό να βρεθεί πίσω στο σκορ. Εξάλλου, η επιθετική αδυναμία έφερε την Μονακό ακόμη και στο +5 (45-40) με το καλάθι του Μοτεγιούνας στο 28'. Σε εκείνο το διάστημα ο Ολυμπιακός είχε περιορίσει τον Τζέιμς, αλλά έπαθε τη ζημιά από τον Μακουντού (5π.).

Καθώς η διαφορά των Μονεγάσκων έφτασε και στους 6 (48-42) και τους 7 (52-45) πόντους, ο Θρύλος πάλεψε και έβγαλε αντίδραση. Με σερί 6-0 και επί μέρους 8-1, ισοφάρισε στο 37' με τις βολές του Σλούκα (53-53). Δύο τρίποντα της Μονακό, από Ντιαλό και Μακουντού (59-53, 38') και άμεση «απάντησε» με Πίτερς και ΜακΚίσικ (59-59, 1:50). Το χαμένο σουτ του Σλούκα (στα 22'') και η μία βολή στα 7.7'' έδωσαν την ευκαιρία στον Τζέιμς να καρφώσει για το τελικό 64-60.

Τα δεκάλεπτα: 8-20, 31-34, 46-42, 64-60.