Σπουδαία νίκη για τον Προμηθέα [vid]

Τετάρτη, 11 Ιανουαρίου 2023 - 21:45

Επικράτησε 84-71 στην Πάτρα της Τρέντο και παραμένει ψηλά στη βαθμολογία του ομίλου του.

Με εξαιρετικό μπάσκετ στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, ο Προμηθέας πέτυχε μια ακόμη νίκη στον όμιλο του Eurocup. Οι Πατρινοί έφτασαν τις 6 νίκες σε 10 αγωνιστικές και παραμένει ψηλά στη βαθμολογία τους, μετά το 84-71 κόντρα στην Τρέντο. Με το δίδυμο των Κόντιτ και Κουλμπόκα να ξεχωρίζουν με 17 και 16 πόντους, αντίστοιχα. Το μεγάλο πλεονέκτημα των Αχαιών ήταν ο επιθετικός πλουραλισμός τους.

Η ομάδα του Χριστόπουλου ήταν επιθετική στην αρχή του ματς. Από νωρίς απέκτησε σημαντική διαφορά που έγινε διψήφια (20-10) στο 8'. Ωστόσο η ιταλική ομάδα έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να επιστρέψει αρχικά στο ματς. Επιπλέον, βρέθηκαν και μπροστά με +5 (31-36) στο 17', αλλά στα τελευταία 3:25 του δεύτερου δεκαλέπτου πέτυχαν μόλις δύο πόντους, οι Πατρινοί 14 και το ημίχρονο τους βρήκε στο +7.

Σερί 7-0 για την ιταλική ομάδα, σερί 7-0 και για την ελληνική. Όμως, με το σκορ στο 56-51, ο Προμηθέας έκανε ένα ακόμη 10-0 και ξέφυγε με 15 πόντους (66-51) στο 29'. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα της Τρέντο μείωσε ως τους 10 στο 35' (72-62). Αλλά οι Πατρινοί πήγαν τη διαφορά γρήγορα στους 16 (79-63, 37') και «κλείδωσαν» τη νίκη, αν και οι Ιταλοί την κατέβασαν προσωρινά στους 11 (79-68, 38'), για να ολοκληρωθεί το ματς 84-71.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 45-38, 66-55, 84-71