Ο ψυχωμένος ΠΑΟΚ «ισοφάρισε» και πάει στο Βίλνιους για «τελικό» [vids]

Τετάρτη, 11 Ιανουαρίου 2023 - 22:05

Με τρίποντο νίκης από τον Ράιλι στα 7.3'' ο Δικέφαλος επικράτησε 81-78 της Ρίτας και θα πάει για την πρόκριση την Τρίτη 17/1 στη Λιθουανία.

Ένας ΠΑΟΚ που έδειξε χαρακτήρα, έβαλε μεγάλα σουτ στο τέλος και είχε παίκτες με καρδιά. Όλα αυτά ήταν κομβικοί παράγοντες για να πάρει τη νίκη 81-78 κόντρα στην Ρίτας Βίλνιους. Έτσι, οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για την Τρίτη 17 Ιανουαρίου. Θα αναμετρηθούν στη Λιθουανία, στο τρίτο ματς των play in του BCL.

Η αναμέτρηση στη Θεσσαλονίκη ήταν ματς γκραν γκινιόλ, για γερά νεύρα. Η Ρίτας προηγήθηκε με +10 (11-21) στο 7', αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε. Σιγά-σιγά «ροκάνισε» τη διαφορά. Το αποτέλεσμα ήταν να προσπεράσει στο 15', όταν έκανε το σκορ 29-28 με το τρίποντο του Φράνκε. Συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο στο ματς και με τις βολές του Χρηστίδη πήγε στα αποδυτήρια με +12.

Όμως, στο τρίτο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικείς «μπλοκάρισαν» από την άμυνα της Ρίτας. Το αποτέλεσμα ήταν να γυρίσουν ξανά το ματς και να περάσουν μπροστά με 58-57, στο 29', με τις βολές του Φόστερ. Έτσι έληξε και το τρίτο δεκάλεπτο. Στο τέταρτο και τελευταίο, με τρίποντο από τον Εχόντας η ομάδα του Βίλνιους προηγήθηκε με +9 (58-67) στο 33', ενώ απέκτησε και διψήφιο προβάδισμα στο 36' (67-77).

Ο ΠΑΟΚ έκανε επί μέρους 11-1 και με το λέι απ του Χαντς ισοφάρισε 78-78, 1:38 πριν το φινάλε. Οι δύο ομάδες αστόχησαν στις επιθέσεις και την τελευταία του Δικεφάλου του Βορρά την πήρε ο Ράιλι. Μεγάλο τρίποντο στα 7.3'' για το 81-78, με τον Φρίντρικσον να αστοχεί στο τέλος για τους Λιθουανούς.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 46-34, 57-58, 81-78.