Τα εύκολα... δύσκολα έκανε η Φενέρμπαχτσε [vid]

Πέμπτη, 12 Ιανουαρίου 2023 - 21:58

Η ομάδα του Ιτούδη νίκησε 79-71 την Μπάγερν, παρότι βρέθηκε στο +20 στις αρχές της 4ης περιόδου.

Τα εύκολα... δύσκολα έκανε η Φενέρμπαχτσε  [vid]

Δεύτερη νίκη αυτή την εβδομάδα για την Φενέρμπαχτσε. Μετά το διπλό, στην παράταση, στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Παναθηναϊκό. Σε ένα ματς που θα μπορούσε να είχε τελειώσει πιο εύκολα, η ομάδα του Ιτούδη νίκησε 79-71 την Μπάγερν Μονάχου. Με τον Τζόναθαν Μότλεϊ να κάνει φανταστικό ματς. Διότι πέτυχε 22 πόντους και πήρε 17 ριμπάουντ, τα 7 επιθετικά! Από την πλευρά των Βαυαρών ξεχώρισε ο Ρούμπιτ με 21 πόντους (9/12 δίποντα).

Ωστόσο θα μπορούσε να είχε νικήσει πιο εύκολα. Και λέμε πιο εύκολα διότι στις αρχές της τελευταίας περιόδου η τουρκική ομάδα προηγήθηκε με 20 πόντους διαφορά, 69-49. Κάνοντας πολύ καλή δουλειά στο τρίτο δεκάλεπτο.

Διάστημα που πέτυχε 21 πόντους και επέτρεψε στην Μπάγερν να σκοράρει μόλις 10, για το 67-49 στο 30ό λεπτό. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Τρινκέρι έβαλε… δύσκολα στην Φενέρμπαχτσε. Έκανε σερί 12-0 και μείωσε 69-61 και 75-71 στα 40''. Γουίλμπεκιν και Γκούντουριτς είχαν 4/4 βολές και διαμόρφωσε το τελικό 79-71.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 46-39, 67-49, 79-71.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.