«Πάρτι» του Ερυθρού Αστέρα με... καλεσμένη τη Μονακό [vid]

Πέμπτη, 12 Ιανουαρίου 2023 - 22:13

Με κορυφαίο τον Πετρούσεφ οι Σέρβοι κυριάρχησαν με 92-68 στο ματς κόντρα στην «παρέα» του Τζέιμς (26π.).

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Ερυθρός Αστέρας κόντρα στην Μονακό. Οι Σέρβοι νίκησαν με 24 πόντους, 92-68 και δεν άφησαν κανένα περιθώρια στους Μονεγάσκους. Αν δεν ήταν και σε καλή βραδιά ο Μάικ Τζέιμς (26π.), μπορεί η ομάδα του Πριγκιπάτου να είχε υποστεί συντριβή με μεγαλύτερη διαφορά. Το δίδυμο των Πετρούσεφ (21π.) και Μίτροβιτς (15π.) ήταν κάτι παραπάνω από καθοριστικοί για να πάρουν τη νίκη οι περσινοί πρωταθλητές της Αδριατικής Λίγκας.

Ο Ερυθρός Αστέρας εκμεταλλεύτηκε την κούραση της Μονακό από το ματς με τον Ολυμπιακό. Πήγε το ματς σε έντονο τέμπο, κοινώς «έτρεξε» στο παρκέ και δημιούργησε πολλά θέματα στους Μονεγάσκους. Επιπλέον, με 9/19 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο έβαλε από νωρίς τις βάσεις για την τελική επικράτησε. Μιας και στο ημίχρονο είχε προβάδισμα 18 πόντων, έχοντας σκοράρει 54. Με τους Νέντοβιτς (11π.), Μίτροβιτς (10π., με 5/5δίπ.) και Πετρούσεφ (9π.) να οδηγούν την ομάδα του Ιβάνοβιτς.

Όταν οι Σέρβοι κλείνουν το ματς με 46.9% στο τρίποντο και 15/32, έχοντας ακόμα 28 ασίστ, αλλά και 74.1% (20/27) στο δίποντο, θα ήταν απίθανο να μην νικήσουν και μάλιστα με τόσο μεγάλη διαφορά. Συνάμα είχαν αγωνιστικό πλουραλισμό. Διότι διψήφιοι εκτός από Πετρούσεφ και Μίτροβιτς, ήταν ακόμη οι Νέντοβιτς και Ντόμπριτς, ενώ από 9 σημείωσαν οι Βιλντόζα, Λάζιτς και Μάρκοβιτς. Η Μονακό είχε 29.2% στα τρίποντα (7/24) και παρότι πήρε 18 επιθετικά ριμπάουντ, δεν τα αξιοποίησε μιας και είχε 12 ασίστ για 14 λάθη. Πλην του Τζέιμς των 26 πόντων, άλλος δεν κατάφερε να βοηθήσει στο σκοράρισμα.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 54-36, 72-50, 92-68.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.