Η Ρεάλ από το Βερολίνο στην κορυφή [vid]

Παρασκευή, 13 Ιανουαρίου 2023 - 01:08

Η ισπανική ομάδα νίκησε 84-77 την Άλμπα και είναι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας για απόψε.

Σε ρεκόρ 13-6 ανέβηκε η Ρεάλ μετά τη νίκη στο Βερολίνο. Οι Μαδριλένοι επικράτησαν της Άλμπα στη Γερμανία με 84-77 και για μια βραδιά θα είναι σίγουρα στην κορυφή της βαθμολογίας. Ωστόσο, η νίκη στο ματς δεν ήρθε και τόσο εύκολα.

Αν και οι Ισπανοί ξεκίνησαν πολύ δυναμικά στο Μόναχο, παρότι το πρώτο καλάθι στο ματς ήταν τρίποντο για την Άλμπα. Η Ρεάλ βρέθηκε από το 9' στο +11 (23-12). Ένα προβάδισμα που έφτασε και το +19 (15-34) στο 14'. Με τον Σμιθ μπροστάρη, η ομάδα της Γερμανίας μείωσε τη διαφορά και την κατέβασε ως τους 11.

Μια αντεπίθεση που είχε συνέχεια και στο δεύτερο ημίχρονο. Τα τρίποντα της Άλμπα ήταν σημείο αναφορά. Με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και τους 6, όταν η ομάδα του Βερολίνου μείωσε σε 54-60 στο 27'. Το μεγάλο come back της Άλμπα ολοκληρώθηκε στο 31' όταν και το προβάδισμα της Ρεάλ ήταν 2 πόντους στο. 66-64. Διάστημα που οι γηπεδούχοι, με τα τρίποντά τους, έδειξαν ικανοί ακόμη και για την ανατροπή.

Αλλά εκεί οι «merengues» ανέβασαν στροφές. Μέχρι το 37' το προβάδισμά τους έγινε διψήφιο και πάλι (67-77). Οι Γερμανοί δεν το παράτησαν (74-79, 1:29 για το τέλος), αλλά το καλάθι του Γιούλ στο 1:10 έριξε τους τίτλους του τέλους στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 35-46, 59-66, 77-84.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.