Ο Παναθηναϊκός βρήκε τη νίκη χάρη στους 4 «σωματοφύλακές» του [vids]

Παρασκευή, 13 Ιανουαρίου 2023 - 22:57

Μετά από 6 συνεχόμενες ήττες, οι «πράσινοι» έβαλαν τέλος σε αυτό το αρνητικό σερί. Νίκησαν 88-86 την Μακάμπι, χάρη στο μεγάλο τρίποντο του Γουίλιαμς στα 7.6''.

Η επιστροφή στις νίκες είναι γεγονός για τον Παναθηναϊκό. Μετά από ένα συναρπαστικό ματς, επικράτησε 88-86 της Μακάμπι στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Χάρη στους τέσσερις «σωματοφύλακές» του, οι οποίοι πέτυχαν τους 73 από τους 88 πόντους της ομάδας τους. Ο Γουίλιαμς (17π.) πέτυχε το νικητήριο σουτ, ο Μπέικον (19π.) τον οδήγησε στο φινάλε, ο Λι (21π/) ήταν μαχητικός καθ’ όλη τη διάρκεια και ο Παπαγιάννης (16π.) θύμισε τον παλαιό, καλό του εαυτό.

Ο Παναθηναϊκός από την αρχή του ματς, ειδικά στην πρώτη περίοδο, είχε τον έλεγχο. Παρότι η Μακάμπι ισοφάρισε σε 11-11 (6'), οι «πράσινοι» πήγαν στο +5 με το τρίποντο του Παπαγιάννη (16-11) και στο +8 με το τρίποντο του Λι (21-13, 9'). Το τρίποντο ήταν βασικό στοιχείο στο παιχνίδι των «πράσινων». Αλλά τα κενά διαστήματα είναι σημείο κάτι που δεν… απουσιάζει από τον τρόπο με τον οποίο αγωνίζονται οι παίκτες του Παναθηναϊκού.

Ένα σερί 6-0 των Ισραηλινών και το ματς στον πόντο, στο 13'. Οι ομάδες από εκείνο το σημείο πήγαν χέρι-χέρι στο σκορ ως το πρώτο προσπέρασμα των Ισραηλινών με τον Νίμπο (31-30, 16'). Ο Λι με δύο διαδοχικά σουτ έφερε ξανά τους «πράσινους» μπροστά (34-31, 17'), ενώ με τις βολές έκλεισε το ημίχρονο στο +8.

Αν και το «τριφύλλι» είχε τον έλεγχο του σκορ και κρατούσε το προβάδισμα, η ομάδα του Κάτας θέλησε να δώσει πιο γρήγορο τέμπο στο ματς. Το πέτυχε, δε, ως ένα μεγάλο βαθμό. Το αποτέλεσμα ήταν να πλησιάσει στον πόντο (52-51, 26') με το τρίποντο του Κόλσον (σ.σ.: 16 πόντους ως εκείνο το σημείο). Στο 56-56 (28') ο Λι πέτυχε δύο μεγάλα τρίποντα για το 62-58 (29'), ενώ με το φάουλ που κέρδισε ο Γουίλιαμς και την τεχνική ποινή στον Μπράουν, οι «πράσινοι» έκαναν 3/3 βολές για ένα νέο +7 στο 30'.

Όμως, η τελευταία περίοδος ήταν κάτι παραπάνω από συγκλονιστική. Οι Ισραηλινοί με τον Μπόλντγουιν μπήκαν δυνατά στην τελευταία περίοδο και πλησίασαν στον πόντο (69-68, 33') και προσπέρασαν με τον Μάρτιν (71-72, 35'). Εκεί, όμως, το πήρε πάνω του ο Μπέικον. Έβαλε 7 πόντους για το σερί 9-0 των «πράσινων» που προηγήθηκαν 80-72 (37'), ενώ σημείωσε μετά ένα ακόμη τρίποντο για το 83-74 (2:50) για το φινάλε. Αλλά ο Παναθηναϊκός δεν μπορεί να πάρει ένα ματς με… ηρεμία. Σερί 10-0 της Μακάμπι και ο Νίμπο σημείωσε το 83-84 στα 52.9''. Ο Γουόλτερς έβαλε 2/2 βολές στα 40.7'' (85-84), ο Κόλσον σκόραρε στα 27.8'' για το 85-86. Η τελευταία επίθεση του Παναθηναϊκού ήταν πάσα του Γουόλτερς και τρίποντο του Γουίλιαμς στα 7.6'' για το 88-86. Με τον Μπόλντγουιν να αστοχεί στην τελευταία επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 45-37, 65-58, 88-86.