Euroleague: Μεγάλο «διπλό» της Εφές στη Βαρκελώνη [vids]

Σάββατο, 14 Ιανουαρίου 2023 - 00:54

Η περσινή πρωταθλήτρια Ευρώπης, μαζί με τις Βαλένθια, Ζαλγκίρις και Παρτιζάν πέτυχαν νίκες την Παρασκευή το βράδυ.

«Άλωσε» την Βαρκελώνη η περσινή πρωταθλήτρια Ευρώπης. Η Εφές νίκησε 80-75 την Μπαρτσελόνα, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ για περισσότερα από 30 λεπτά. Με τον Λάρκιν να κάνει μεγάλο ματς, έχοντας 17 πόντους, όσους και ο Μίτσιτς. Η τουρκική ομάδα βρέθηκε και στο +18, 71-53, αλλά οι Καταλανοί έκαναν σερί 14-0, μείωσε σε 67-71 όμως δεν είχε συνέχεια. Από την πλευρά των «blaugrana» ξεχώρισαν ο Χίγκινς (17π.) και ο Μίροτιτς (15π.)

Τα δεκάλεπτα: 9-21, 28-39, 48-62, 75-80.

Δύο στα δύο για την Βαλένθια αυτή την «διαβολοβδομάδα». Οι «νυχτερίδες» πέρασαν νικηφόρα από το «Astroballe». Επικράτησαν 83-79 και παραμένουν σε τροχιά οκτάδας. Με τους Λόπεθ-Αροστέγκι και Ράντεμπο να έχουν από 13 πόντους, ενώ Πρέπελιτς και Φερνάντο σημείωσαν από 11 πόντους, αντίστοιχα. Η ισπανική ομάδα πήρε το προβάδισμα από την αρχή του ματς, ενώ στη δεύτερη περίοδο βρέθηκαν μπροστά με 20 πόντους. Αλλά η γαλλική ομάδα έκανε αντεπίθεση στην τρίτη και προηγήθηκε για πρώτη φορά, 57-56 στο 27'. Οι «νυχτερίδες» προσπέρασαν ξανά, η Βιλερμπάν το γύρισε και πάλι, αλλά στο φινάλε η Βαλένθια ξέφυγε και τέλειωσε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 37-52, 60-62, 79-83.

Η ομάδα του Κάουνας νίκησε 66-61 στο Mediolanum Forum. Στο Μιλάνο έγινε ένα απίστευτο ματς. Η Ζαλγκίρις βρέθηκε στο 30' στο +19. Όλα έδειχναν, ως εκείνο το σημείο, πώς θα κατακτούσε άνετα τη νίκη. Αλλά η Αρμάνι έκανε μια επική αντεπίθεση και μείωσε στο καλάθι, 61-63, με σερί 21-4, στα 47'' για το φινάλε μετά το τρίποντο του Μπάρον. Εκεί, όμως, ο Ουλάνοβατς με τρίποντο τελείωσε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 9-19, 27-37, 40-59, 61-66.

Η «λαβωμένη» Μπασκόνια, χωρίς τους Χένρι και Χάουαρντ, δεν κατάφερε να προβάλλει αντίσταση στην Παρτιζάν που επέστρεψε στις νίκες. Σε ένα ματς που ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν εκ των πρωταγωνιστών με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Ομπράντοβιτς βρέθηκε στο +19 και καθάρισε από νωρίς το ματς. Η ομάδα από τη Βιτόρια κατάφερε να μειώσει στο τρίτο, προσωρινά, στους 6, αλλά ως εκεί. Διότι οι Σέρβοι πάτησαν ξανά… γκάζι και πανηγύρισαν την 9η νίκη τους.

Τα δεκάλεπτα: 29-17, 47-36, 67-50, 83-65.