Basket League: Κυριαρχικός Παναθηναϊκός, σπουδαίο Περιστέρι [vids]

Κυριακή, 15 Ιανουαρίου 2023 - 22:18

Οι «πράσινοι» νίκησαν 96-79 τον Άρη στο ΟΑΚΑ, ενώ η ομάδα του Σπανούλη πέρασε νικηφόρα (81-70) από την Πυλαία.

Έξι λεπτά ήταν αρκετά. Διότι ο Παναθηναϊκός άρχισε εντυπωσιακά το ματς με τον Άρη. Όμως, το 19-0 με το οποίο προηγήθηκε στο 6' ήταν καθοριστικό για να πάρει τη νίκη με 96-79 κόντρα στους Θεσσαλονικείς. Με τη διαφορά στο ημίχρονο να φτάνει στο +21. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Γκουντάιτις με 16 πόντους, ενώ ο Γουόλτερς είχε 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Από τον Άρη, ο Τολιόπουλος είχε 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-7, 45-24, 74-49, 96-79.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά.

Στο σημαντικό ματς της Πυλαίας με «έπαθλο» την 3η θέση, το Περιστέρι πήρε τη νίκη 81-70 κόντρα στον ΠΑΟΚ. Ένα ματς που για 30 λεπτά ήταν ντέρμπι. Όμως, στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ήταν καλύτερη και κατάφερε να πάρει σημαντική νίκη. Πλέον, έχει αποκτήσει σημαντικό αβαντάζ διότι έκανε το 2/2 φέτος κόντρα στον Δικέφαλο του Βορρά. Η ευστοχία έξω από τα 6,75μ. και ο επιθετικός πλουραλισμός ήταν τα «κλειδιά» για το Περιστέρι. Με την τετράδα των Κασελάκη (18π.), Φρανσίσκο (16π.), Μπίλαν (17π.) και Ντένμον (15π.) να κάνουν τη διαφορά. Από τον ΠΑΟΚ, Μαργαρίτης και Χαντς ξεχώρισαν με 13 και 15 πόντους, αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 40-38, 55-58, 70-81.