Εύκολη νίκη για τον Ολυμπιακό πριν την Ρεάλ [vids]

Δευτέρα, 16 Ιανουαρίου 2023 - 21:27

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 12/12 στο πρωτάθλημα με 97-60 κόντρα στον Απόλλωνα Πατρών, έχοντας επιθετικό πλουραλισμό.

Αν και το μυαλό όλων είναι ήδη στο ματς με τη Ρεάλ, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» ήταν όπως έπρεπε. Στο ματς με τον Απόλλωνα Πατρών στο ΣΕΦ έδειξαν σοβαρότητα. Έτσι έφτασαν στη νίκη με 97-60. Βέβαια, όλα έγινε από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά. Πιο σωστά, από το 12' και μετά.

Όταν, δηλαδή, οι Πατρινοί προηγήθηκαν 20-19 με το τρίποντο του Μαστρογιαννόπουλου. Μιας και η αντίδραση του Ολυμπιακού ήρθε με σερί 14-0 άμεσα, με 2/2 τρίποντα του Πάπας. Ο ομογενής γκαρντ πέτυχε 3/3 ως το ημίχρονο που βρήκε τον Ολυμπιακό να φτάνει ακόμη και στο +18 (43-25) με το έμμεσο τρίποντο του Μπλακ (19').

Στη συνέχεια τα τρίποντα άρχισαν να μπαίνουν με ρυθμό, μιας και μετά το αρχικό 0/4, η ομάδα του Μπαρτζώκα μέτρησε 11/25. Δηλαδή ένα ποσοστό αρκετά πάνω από το 40%. Η διαφορά όλα και μεγάλωνε μεν, αλλά και η άμυνα έκανε σωστή δουλειά.

Στην 3η περίοδο η διαφορά έφτασε στους 30 πόντους (70-40) με τον Απόλλωνα να μην έχει... απάντηση ενσ, ενώ στην τέταρτη και τελευταία τη μέγιστη τιμή της. Η οποία ήταν οι 38 πόντοι, για το 91-53, 2:36 πριν το φινάλε του ματς. Το μόνο που άλλαξε ήταν το τελικό σκορ, με τον Ολυμπιακό να νικά 97-60.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 43-30, 70-44, 97-60.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.