Ήττα-αποκλεισμός για το Περιστέρι στη Γαλλία [vid]

Πέμπτη, 19 Ιανουαρίου 2023 - 00:54

Η ομάδα του Σπανούλη έχασε 89-82 από την Ντιζόν στο τρίτο ματς των Play-in και έτσι τελείωσε το ευρωπαϊκό της ταξίδι.

Το ταξίδι της ομάδας του Περιστερίου στην Ευρώπη τελείωσε στη Γαλλία. Στο τρίτο ματς της σειράς των Play-in με την Ντιζόν. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ηττήθηκε 89-82. Αν και η ομάδα των δυτικών προαστίων προηγήθηκε 9-0 , συνέχισε να έχει τον έλεγχο. Έκλεισε με προβάδισμα το πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια, με ευστοχία 5/6 τρίποντα, η διαφορά παρέμεινε σε διψήφια επίπεδα. Όταν, δε, ο Μωραΐτης πέτυχε το 29-18. Αλλά το σερί 13-0 των Γάλλων έφερε… τούμπα το ματς και την Ντιζόν στο προβάδισμα (31-29).

Όμως στο τρίτο δεκάλεπτο η γαλλική ομάδα «χτύπησε» στις αδυναμίες της άμυνας του Περιστερίου. Επιπλέον, η ελληνική ομάδα έκανε πολλά και αβίαστα λάθη (σ.σ.: έκλεισε το ματς με 19)! Οι Γάλλοι είχαν πλουραλισμό στην επίθεση, με αποτέλεσμα για δεύτερο σερί δεκάλεπτο να έχουν το πάνω χέρι. Με επί μέρους σκορ 47-27, σε δεύτερη και τρίτη περίοδο, βρέθηκαν να προηγούνται 63-51. Επιπλέον, η διαφορά έφτασε και στο +18 (61-43) στο 28'.

Στην τελευταία περίοδο το Περιστέρι προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς. Έριξε τη διαφορά αρχικά στους 6 πόντους, 72-66 στο 35', αλλά και στους 5, 74-69, στο 37'. Όμως στα 3:54 που απέμειναν, έγιναν πολλά λάθη (σ.σ.: 3 λάθη από τα γκαρντ του, Φρανσίσκο και Μωραΐτη). Με αποτέλεσμα την ήττα 89-82 και τον αποκλεισμό από την συνέχεια του BCL για την ομάδα του Σπανούλη.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 39-38, 63-51, 89-82.