Σπουδαία Μπαρτσελόνα, «ροζ» φύλλα για Μακάμπι και Βαλένθια [vids]

Παρασκευή, 20 Ιανουαρίου 2023 - 00:59

Οι Καταλανοί έφυγαν νικητές από την Βιτόρια, ενώ οι άλλες δύο ομάδες εκμεταλλεύτηκαν τον παράγοντα έδρα.

Σερί νικηφόρων αποτελεσμάτων μακριά από τη Βαρκελώνη «τρέχε» η Μπαρτσελόνα. Η καταλανική ομάδα επικράτησε 85-78 της Μπασκόνια, στη Βιτόρια, σε έναν ακόμη ισπανικό «εμφύλιο». Αν εξαιρέσει κανείς την πρώτη περίοδο που οι ομάδες δεν έπαιξαν άμυνα, στη συνέχεια το ματς ήταν συναρπαστικό. Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους ξέφυγε με 10 (32-42) πόντους. Όμως στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μπασκόνια αντέδρασε. Έπαιξε άμυνα, περιόρισε εν μέρει τους «blaugrana» και μείωσε στον πόντο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερες λύσεις και έφυγαν με το «διπλό» από τη Βιτόρια

Τα δεκάλεπτα: 28-28, 40-47, 63-64, 78-85.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορεί να δείτε τα στατιστικά του ματς.

Στο Τελ Αβίβ, η Μακάμπι συνέχισε να παίζει εξαιρετικά. Η ομάδα του Ισραήλ με το καλύτερο ρεκόρ εντός έδρας νίκησε και την Άλμπα, 87-74. Σε ένα ματς, όμως, που έχασε τον Λορέντσο Μπράουν. Ο Αμερικανός γκαρντ υπέστη στα πρώτα λεπτά διάστρεμμα, αποχώρησε και παραμένει άγνωστο πότε θα επιστρέψει στη δράση. Αγωνιστικά, με τον Μπόλντγουιν να παίζει και για τους δύο, οι Ισραηλινοί επέβαλλαν το ρυθμό τους και δεν συνάντησαν πρόβλημα σε κανένα σημείο. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Βερολίνου ήταν να μειώσει μέχρι τους 7, στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά ως εκεί

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 38-28, 63-50, 87-74.

Με τον Ντούμπλιεβιτς να κάνει ηγετική εμφάνιση, η Βαλένθια νίκησε και στο δεύτερο φετινό ματς την Παρτιζάν. Παρά τις απουσίες που είχαν, οι «νυχτερίδες» ήταν πιο αποφασιστικές από τους Σέρβους. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς αν και προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο 16-15, δέχθηκε ένα επί μέρους 12-2. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ισπανοί έφτασαν ως το +16 (45-29), όμως η Παρτιζάν μείωσε ως και τους 3, τόσο στην 3η (58-55) όσο και στην 4η περίοδο (75-72). Αλλά η ισπανική ομάδα στο τέλος είχε ψυχραιμία και πανηγύρισε μια ακόμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 47-37, 69-58, 89-81