Στα κιτρινόμαυρα το ντέρμπι, γλίτωσε το… κάζο ο Παναθηναϊκός [vids]

Κυριακή, 22 Ιανουαρίου 2023 - 22:07

Ο Άρης ήταν νικητής (77-70) στο ματς με τον ΠΑΟΚ, ενώ οι «πράσινοι» επικράτησαν 86-84 στο Λαύριο με τον Λι να σκοράρει έξι δέκατα πριν το τέλος.

Το μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης είχε νικητή τον Άρη. Στο κατάμεστο Αλεξάνδρειο, οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν 77-70 του ΠΑΟΚ, εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη (σ.σ.: 18) που έκανε ο Δικέφαλος του Βορρά. Το ματς ήταν αμφίρροπο στο μεγαλύτερο διάστημά του.

Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο Νότε με τρίποντο έδωσε… αέρα 6 πόντων στον Άρη. Στη εκκίνηση του τελευταίου, ο ίδιος έστειλε τη διαφορά στους 8 (61-53). Οι τέσσερις διαδοχικοί πόντοι του Χάγκινς ουσιαστικά «κλείδωσαν» τη νίκη με το 74-68 στα 74'' για το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-38, 59-53, 77-70.

Όσον αφορά στον Παναθηναϊκό, γλίτωσε από ένα μεγάλο… κάζο. Διότι νίκησε στο Λαύριο, 86-84, με καλάθι του Λι στα έξι δέκατα πριν τη λήξη. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν αυτός που ξεχώρισε σε 22 πόντους. Όσον αφορά στο Λαύριο, είχε τους Κόουλ με 21 και Φλαγκ με 20 πόντους, αντίστοιχα. Οι «πράσινοι» δεν ήταν καλοί Στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκαν στο -10.

Στη συνέχεια κατάφεραν να «ροκανίσουν» τη διαφορά και ισοφάρισαν 65-65 λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Το «τριφύλλιο» προηγήθηκε 76-70, το Λαύριο «απάντησε» και πήρε… κεφάλι με 79-78. Δύο τρίποντα του Μπέικον έδειξαν να «τελειώνουν» το ματς (79-84), αλλά το Λαύριο ισοφάρισε 84-84 πριν σκοράρει ο Λι το νικητήριο καλάθι στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 42-39, 67-67, 84-86.