Ανατροπή με την... υπογραφή του Γιούλ στο clasico [vids]

Πέμπτη, 26 Ιανουαρίου 2023 - 22:23

Η Ρεάλ επέστρεψε από το -9 του 30', έστειλε το ματς στην παράταση με καθοριστικό τον Ισπανό γκαρντ και επικράτησε τελικά 91-86.

Με μεγάλη επιστροφή στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Γιούλ να κάνει τη διαφορά με 15π. στην περίοδο, τον Ντεκ κομβικό και τον Μούσα να σημειώνει 9π. στην παράταση, η Ρεάλ νίκησε 91-86 στο clasico την Μπαρτσελόνα (κ.α. 73-73). Οι Καταλανοί για τρία δεκάλεπτο είχαν φέρει το ματς στα μέτρα του. Ωστόσο, στην τελευταία περίοδο με επί μέρους 23-14 οι «merengues» γύρισαν το ματς. Είναι χαρακτηριστικό πώς στο 37' προσπέρασαν με το τρίποντο του Γιούλ (69-67).

Όμως, οι «blaugrana» πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 73-69, 1:12 για το τέλος, με τις βολές του Χίγκινς. Η Ρεάλ ισοφάρισε με το δίποντο του Χεζόνια (57.7'') και τις βολές του Γιούλ (37''). Στη συνέχεια έκαναν βήματα, κατά σειρά, ο Μίροτιτς (21.5'') και ο Γιούλ (2.2''), για να αστοχήσει ο Μαυροβούνιος σε «νεκρό» χρόνο.

Στην παράταση ο Μούσα πέτυχε 9 πόντους, η Ρεάλ έκανε επί μέρους 11-3 (84-76) και φάνηκε να τελειώνει το ματς στο τρίποντο του Χεζόνια (87-78, 1:13). Η Μπαρτσελόνα μείωσε 87-84 στα 27'', αλλά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι παραπάνω.

Κορυφαίος των Μαδριλένων ο Ντεκ (23π., 7ρ.), ενώ καθοριστικοί ήταν τόσο ο Μούσα (18π.) όσο και ο Γιούλ (19π.). Από την πλευρά της Μπαρτσελόνα, που ξέμεινε από ενέργεια στην τελευταία περίοδο, ο Σατοράνσκι (12π., 7ασ.) και ο Μίροτιτς (17π.) ήταν εκείνοι που ξεχώρισαν. Όμως, με 25 λάθη δεν ήταν δυνατόν να κάνει κάτι καλύτερο η ομάδα του Γιασικεβίτσιους.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 32-39, 50-59, 73-73, παρ. 91-86.