Παναθηναϊκός on fire στο δεύτερο ημίχρονο [vids]

Πέμπτη, 26 Ιανουαρίου 2023 - 23:56

Οι «πράσινοι» με επί μέρους σκορ 62-23, γύρισαν το ματς με την Ζαλγκίρις και νίκησαν 89-65.

Νίκη για τον Παναθηναϊκό κόντρα στην Ζαλγκίρις, στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων. Μια νίκη που ήρθε με εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο. Αλλά και τρομερό ρυθμό στην επίθεση. Το επί μέρους 62-23 σε τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που διαμόρφωσε το τελικό 89-65. Οι «πράσινοι» είχαν σε πρωταγωνιστικό ρόλο τον Πάρις Λι που τελείωσε το ματς με 24 πόντους (5/6τρ.), 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Η ομάδα του Ράντονιτς είχε θέματα στο πρώτο ημίχρονο. Επέτρεψε στην Ζαλγκίρις να φτάνει εύκολα στο καλάθι του. Ήδη από νωρίς ήταν στο -10 (4-14). Ναι μεν πλησίασε στον πόντο με σερί 9-0, αλλά αμυντικά υπήρχαν ζητήματα. Όλα αυτά έδωσαν τη δυνατότητα στους Λιθουανούς να φτάσουν στο +5 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Επιπλέον, στη δεύτερη περίοδο το πρόβλημα στην επίθεση έγινε ακόμη πιο αισθητό! Επίσης, τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ της ομάδας του Κάουνας, της έδωσαν την ευκαιρία να «χτίσουν» διψήφια διαφορά η οποία στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ανέβηκε στο +15. Με τους «πράσινους» να σκοράρουν μόλις 27 πόντους.

Όλα αυτά, όμως, άλλαξαν στο τρίτο δεκάλεπτο. Με την τριάδα των Λι, Γιώργου Καλαϊτζάκη και Μπέικον να κάνει τη διαφορά. Ο πρώτος ήταν κάτι παραπάνω από καθοριστικό. Στην επίθεση σκόραρε συνεχώς, ενώ έβγαλε και τρομερές άμυνες με καθοριστικά κλεψίματα. Στο 37' έφερε μπροστά τον Παναθηναϊκό με 54-52 και επί μέρους σκορ, ως εκείνο το σημείο στην 3η περίοδο, 27-10! Ένα ακόμα δικό του έφερε τη διαφορά στους 3 (57-54, 28'), η οποία ανέβηκε στους 6 στο 30'.

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του «τριφυλλιού» έκαναν ό,τι ήθελαν, ενώ οι Λιθουανοί ήταν αποκαμωμένοι. Ο Γουόλτερς με τρίποντο έφερε τη διαφορά στους 11 (69-58, 32'), ενώ ο Πονίτκα με τον ίδιο τρόπο στους 20 (80-60, 36'). Το φινάλε βρήκε τους «πράσινους» να επικρατούν με +24!

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 27-42, 64-58, 89-65.