Η Φενέρμπαχτσε σε βαθιά κρίση [vids]

Παρασκευή, 27 Ιανουαρίου 2023 - 01:17

Νέα ήττα για την ομάδα του Ιτούδη, αυτή τη φορά από τη Βιλερμπάν. Νίκες για Μονακό και Βαλένθια.

Σε πολύ κακή κατάσταση βρίσκεται η Φενέρμπαχτσε. Ειδικά εκτός έδρα, η ομάδα του Ιτούδη μετρά τη μία ήττα μετά την άλλη. Αυτό έγινε και κόντρα στη Βιλερμπάν στη Γαλλία. Το τελικό 91-77 αντικατοπτρίζει την εικόνα του ματς στο «Astroballe». Διότι στο 4' το σκορ ήταν ήδη 16-2! Με τον Ντε Κολό να έχει 26 πόντους και να κάνει τη διαφορά, η ASVEL προηγήθηκε με +18 (39-21) στο 16'. Αν και οι Τούρκοι πλησίασαν στους 12 στο 22' (50-38), αυτό ήταν πρόσκαιρο. Μιας και στη συνέχεια, το πέτυχαν άλλη μια φορά, στο 33' (75-63), πριν ηττηθούν 91-77. Οι 11 ασίστ για 14 λάθη «λένε» πολλά, καθώς οι Γάλλοι είχαν 21 για 13, αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 48-33, 71-55, 91-77.

Η… χαρά του μπάσκετ ήταν το ματς της Μονακό με την Αρμάνι. Με τις άμυνες των δύο ομάδων να μην εμφανίζονται σε κανένα σημείο του ματς. Ήδη από το ημίχρονο, με το σκορ στο 57-50, αυτή ήταν ορατό. Τελικά οι Μονεγάσκοι πήραν τη νίκη με 101-88. Έχοντας πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας. Πιο συγκεκριμένα, 65.9% στα δίποντα και 52.9% στα τρίποντα. Αλλά και πέντε παίκτες διψήφιους, με κορυφαίο όλων τον Οκόμπο (19π., 7ασ.), ενώ ο Τζέιμς έκανε double-double (18π., 10ασ.). Ωστόσο και το Μιλάνο δεν είχε άσχημα. Καθώς μέτρησε 56.7% στα δίποντα και 40% στα τρίποντα. Επίσης με πέντε διψήφιους και πρώτο σκόρερ τον Λουβαβού-Καμπαρό (19π.).

Τα δεκάλεπτα: 29-22, 57-50, 80-74, 101-88.

«Διπλό» πέτυχε, με 94-88, η Βαλένθια στο Βερολίνο. Η ισπανική ομάδα παρέμεινε σε τροχιά play offs μετά και τη νίκη στη Γερμανία. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ανοικτό. Διότι η καθεμία από τις δύο ομάδες είχε από ένα δεκάλεπτο. Το πρώτο οι Βερολινέζοι, το δεύτερο οι «νυχτερίδες». Ωστόσο, η «μάχη» συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο, με την Άλμπα να γυρίζει ξανά το ματς και να προσπερνά στο σκορ. Το τελευταίο δεκάλεπτο επεφύλασσε άλλη μια ανατροπή. Διότι στην τελική ευθεία του ματς, η ομάδα του Μπουμπρού λειτούργησε καλύτερα, κράτησε το προβάδισμα και νίκησε 94-88.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 47-50, 68-67, 88-94.