Eurocup: Προμηθέας on fire στο Αμβούργο [vid]

Τρίτη, 31 Ιανουαρίου 2023 - 22:36

Η ομάδα της Πάτρας έδειξε χαρακτήρα στη Γερμανία κα πέτυχε πολύ μεγάλη νίκη με 105-103.

Ένας εξαιρετικός Προμηθέας στη Γερμανία, έφυγε νικητής από το Αμβούργο, σε μια αναμέτρηση αλά NBA, όπως μαρτυρά κα το τελικό σκορ. Καθώς οι Πατρινοί νίκησαν 10-5-103 και ουσιαστικά πήραν το εισιτήριο για τη φάση των «16» του Eurocup. Η ομάδα του Χριστόπουλου είχε 4 διψήφιους, με τον Χογκ να πετυχαίνει στο 104-103 στα 22.8'' για το φινάλε και τον Κουλμπόκα, με μια βολή στα 0.7'' να διαμορφώνει με 1/2 βολές το τελικό σκορ.

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε έντονο ρυθμό. Αν και η ομάδα του Αμβούργου ξέφυγε με 6 πόντους, 22-16, οι Πατρινοί επέστρεψαν και πλησίασαν στο καλάθι, στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου. Οι Πατρινοί, όμως, στη δεύτερη περίοδο ήταν περισσότερο αποτελεσματικοί στην επίθεση. Μιας και ανέβασαν το τέμπο του παιχνιδιού τους. Έτσι έκαναν σερί πόντων στη δεύτερη περίοδο, με αποτέλεσμα να βρεθούν ακόμη και στο +9 (42-33, 15'). Έχοντας ήδη δύο διψήφιους ως το μισά του ματς που τους βρήκε στο +6. Τον Τόμασον (14π.) και τον Κουλμπόκα (10π.).

Στην τρίτη περίοδο, ο Προμηθέας εξακολούθησε να σκοράρει με μεγάλη συχνότητα. Καθώς άγγιξε για άλλο ένα δεκάλεπτο τους 30 πόντους (σ.σ.: για την ακρίβεια σκόραρε 29). Αλλά και οι Γερμανοί έκαναν το ίδιοι. Οι άμυνες ήταν μεν απούσες, αλλά οι επιθέσεις έκαναν όλη τη δουλειά (σ.σ.: επί μέρους σκορ 30-29). Οι Πατρινοί στο 25' ήταν στο +7 (69-62) και κράτησαν το προβάδισμα ως το 30' με +5.

Μετά από 5' στην τελευταία περίοδο, ο Προμηθέας έδειχνε να έχει το πάνω χέρι (95-88, 35'). Αλλά το Αμβούργο πήγε να κάνει μεγάλο come back. Προσπέρασε 101-99 και 103-102 με το καλάθι του Σάμαρ. Στο 22.8'' ο Χογκ με επιθετικό ριμπάουντ και φόλοου έκανε το 103-104. Η άμυνα βγήκε και ο Κουλμπόκα με 1/2 βολές, διαμόρφωσε στα 0.7'' το τελικό 103-105.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 48-54, 78-83, 103-105.