Euroleague: Οι έδρες «μίλησαν» στην 22η αγωνιστική [vids]

Τετάρτη, 1 Φεβρουαρίου 2023 - 00:34

Στα πέντε ματς της Τρίτης οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν, εύκολα ή δύσκολα, και πέτυχαν τις νίκες που ήθελαν.

Το πρώτο «πιάτο» της 22ης αγωνιστικής είχε έναν κοινό παρονομαστή. Με εξαίρεση τον Ολυμπιακό που πέρασε νικηφόρα από την Κωνσταντινούπολη, στα άλλα πέντε ματς της Τρίτης οι εκάστοτε νικητές ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν τη νίκη. Με τις Αρμάνι Μιλάνο, Βαλένθια, Παρτιζάν, Βίρτους Μπολόνια και Μπαρτσελόνα να κατακτούν το «ροζ» φύλλο αγώνα.

Στη Βαρκελώνη, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους τα βρήκε δύσκολα με την Μακάμπι. Μιας και στο τρίτο δεκάλεπτο του ματς, η ομάδα του Κάτας κατάφερε να ανατρέψει το +9 (34-25) της δεύτερης περιόδου και να βρεθεί μπροστά με +10 (67-57). Ωστόσο οι Καταλανοί με «όπλο» την άμυνα έκαναν σερί 14-0, γύρισαν το ματς και τελικά επικράτησαν 83-78. Με την τριάδα των Χίγκινς (15π.), Γιοκουμπάιτις (14π.) και Μίροτιτς (11π., 9ρ.) να ξεχωρίζουν από την πλευρά της Μακάμπι, Άνταμς (20π., 4ασ.) και Μπόλντγουιν (15π., 6ασ.) οι καλύτεροι.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 41-37, 62-67, 83-78

Στην αναμέτρηση που έγινε στη «La Fonteta», η Βαλένθια κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στην Μπάγερν. Η διαφορά έγινε μετά το 28'. Από το +4 της Μπάγερν (47-51), οι «νυχτερίδες» έκαναν σερί 14-5 ως το τέλος της 3ης περιόδου, ενώ και στις αρχές της τελευταίας ξέφυγαν με +8 (64-56). Συνέχισαν το ίδιο δυναμικά και έφτασαν τη διαφορά ακόμη και στους 17 πόντους (75-58), για να πάρουν τη νίκη τελικά με 82-73. Η Βαλένθια πέτυχε την 5η διαδοχική της νίκη και έμεινε σε τροχιά 8άδας. Είχε επιθετικό πλουραλισμό με αρκετούς διψήφιους και κορυφαίος τον Ράντεμπο (14π.), ενώ από την πλευρά της ομάδας του Μονάχου, ξεχώρισε ο Γουίνστον (22π.).

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 33-32, 61-56, 82-73.

Στο Βελιγράδι, η Παρτιζάν έδειξε από την αρχή του ματς πώς είχε τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Το κίνητρο ήταν μεγαλύτερο καθώς έμεινε σε τροχιά 8άδας. Οι Σέρβοι δεν έχασαν ουσιαστικά ποτέ το προβάδισμα και βρέθηκαν να προηγηθούν ακόμη και με 29 πόντους. Στο φινάλε επικράτησαν τελικά 92-71. Κορυφαίος της ομάδας του Ομπράντοβιτς ήταν ο Πάντερ με 22 πόντους. Από την πλευρά των Γάλλων ο Φαλ ήταν πρώτος σκόρερ με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 50-36, 76-51, 92-71.

Η εντυπωσιακή εκκίνηση στο ματς που έκανε η Βίρτους κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα ήταν το «κλειδί» για την τελική έκβαση του ματς. Μιας και η ιταλική ομάδα δεν νίκησε απλά. Κάλυψε και τη διαφορά της ήττας στον πρώτο γύρο, με 9 πόντους (83-74) από τους Σέρβους. Έτσι απέκτησε το πάνω χέρι σε μια ενδεχόμενη ισοβαθμία. Στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε στο +18 και στο δεύτερο στο +19. Μια διαφορά που εμφανίστηκε ξανά και στην 3η περίοδο. Ωστόσο, η αντεπίθεση της ομάδας του Βελιγραδίου δεν είχε αποτέλεσμα, καθώς δεν κατέβασε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα. Μεγάλο ματς από τον Σενγκέλια με 15 πόντους, ενώ για τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισε ο Βιλντόσα με 20 πόντους, αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 30-14, 48-35, 70-51, 84-72.

Νίκη για την Αρμάνι Μιλάνο στο ματς με την Μπασκόνια. Οι Ιταλοί με τον Λουβαβού-Καμπαρό (17π.) να κάνει καλό ματς και τον Βόιτμαν (16π., 8ρ.) να ξεχωρίζει επικράτησαν 89-83. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε στους 7 πόντους για την ομάδα του Μεσίνα, όπως και στις αρχές του τρίτου. Αλλά η Μπασκόνια επέστρεψε και ισοφάρισε. Ωστόσο, στην τελευταία περίοδο, οι παίκτες της Αρμάνι ανέβασαν στροφές, πήραν ξανά προβάδισμα με +7 και το κράτησαν, φτάνοντας στη νίκη. Από την πλευρά των Βάσκων, ο Τόμπσον είχε 19 και ο Γκεντράιτις 18 πόντους, αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 40-34, 62-60, 89-83.