Euroleague: Υπερηχητική Μονακό, αποφασιστική Εφές [vids]

Τετάρτη, 1 Φεβρουαρίου 2023 - 22:41

Η τουρκική ομάδα «καθάρισε» στο τελευταίο λεπτό την Ζαλγκίρις, ενώ οι Μονεγάσκοι έκαναν επίδειξη δύναμης στο Βερολίνο.

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ από τις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, η Μονακό έκανε επίδειξη δύναμης στο Βερολίνο. Διότι στην περίοδο τα βρήκε… σκούρα απέναντι στους Γερμανούς. Με την Άλμπα να έχει το προβάδισμα. Όμως, η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική. Μιας και το επί μέρους σκορ σε αυτά τα τρία δεκάλεπτα ήταν 80-60 για τη γαλλική ομάδα.

Το ματς ήταν αμφίρροπο ως το 13' (30-30). Μετά η Μονακό πάτησε το… γκάζι, ξέφυγε με μεγάλη διαφορά και δεν ξανακοίταξε πίσω. Στο ημίχρονο ήταν μπροστά με +15, ενώ στην 3η περίοδο με +20, Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς πέτυχε και 100άρα στο Βερολίνο, συνεχίζοντας την πολύ καλή της παρουσία στην Ευρωλίγκα. Κορυφαίος των νικητών ο Μοτεγιούνας με 22 πόντους, ενώ για την Άλμπα διακρίθηκαν οι Βέτζελ (17π.) και Πρόσιντα (16π.), αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 36-51, 54-73, 84-102.

Σε ό,τι αφορά το ματς στην Κωνσταντινούπολη, η μαχητική Ζαλγκίρις έβαλε δύσκολα στην Εφές. Αν και η τελευταία πρωταθλήτρια Ευρώπης έχει το «know how» να βγαίνει νικήτρια σε αυτά τα ματς. Διότι οι Λιθουανοί κατάφεραν να επιστρέψουν δύο φορές στο ματς. Η πρώτη στην 3η περίοδο, από το +10 της Αναντολού, καθώς μείωσαν στο τρίποντο (41-38 στο 24'). Η δεύτερη στην τελευταία περίοδο,

Εκεί η Εφές προηγήθηκε με 11 πόντους (72-61), αλλά η Ζαλγκίρις πλησίασε στο σουτ (72-70), 1:24 για το φινάλε. Όμως με σερί 8-0, χάρη στα λάθη των Λιθουανών, πήρε τελικά τη νίκη με 80-70. Κορυφαίος της ομάδας του Αταμάν ο Κλάιμπερν με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ των φιλοξευοθτθνούμενων ο Μπραζντέικις με 25 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 38-28, 55-49, 80-70.