Όταν «ξύπνησε» ο ΠΑΟ στη Μαδρίτη ήταν αργά… [vids]

Τετάρτη, 1 Φεβρουαρίου 2023 - 23:44

Δεν είναι εύκολο να κάνει ανατροπή στην έδρα της Ρεάλ με μόνο ένα πολύ καλό δεκάλεπτο. Έτσι ήρθε η ήττα με 83-68.

Στην Ευρωλίγκα και σε έδρες δύσκολες όπως η Μαδρίτη, αν βρεθεί στο -20 δεν μπορείς να κάνει την ανατροπή. Ο Παναθηναϊκός «πέταξε» το πρώτο ημίχρονο και τελικά, παρά την αντεπίθεση στην 3η περίοδο, υπέστη μια ακόμη ήττα. Αυτή τη φορά με 83-68 από τη Ρεάλ.

Το κακό και νευρικό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού αποτέλεσε μεγάλο πρόβλημα. Οι Μαδριλένοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των «πράσινων», ειδικά στα δίποντα. Με αποτέλεσμα να βρεθούν στο 15-2 στο 5'. Με τις βολές από τα κερδισμένα φάουλ, οι «πράσινοι» πλησίασαν στους 10 (19-9) στο 7'. Αλλά οι Ισπανοί με τον Ντεκ έφτασαν στο +14 (23-9). Μίνι σερί 5-0 του «τριφυλλιού» με Παπαγιάννη και Μπέικον και η διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (23-14), για να κλείσει το δεκάλεπτο με τρίποντο του Σέρχι. Οι Μαδριλένοι είχαν 7/11 δίποντα, οι «πράσινοι» μόλις 2/13.

Η είσοδος του Έλληνα σέντερ από το πρώτο δεκάλεπτο έδωσε καλύτερη ισορροπία στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού. Ο ίδιος με τρίποντο μείωσε σε 29-20 (12'), ενώ ο Γουίλιμας στους 8 (33-25, 14'). Η αστοχία, όμως, στα δίποντα ήταν απίστευτη για την ομάδα του Ράντονιτς. Έτσι ακολούθησε σερί 13-0 των Ισπανών (46-25, 19'), με το «τριφύλλι» να έχει στο ίδιο διάστημα 0/3 τρίποντα και 4 λάθη. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το τρίποντο του Γριγκόνις που μείωσε στους 18, σε ένα πρώτο μέρος όπου ο Παναθηναϊκός είχε το απογοητευτικό 19% (4/21) στα δίποντα, αλλά και 9 επιθετικά ριμπάουντ.

Η Ρεάλ συνέχισε στο ίδιο τέμπο. Το αποτέλεσμα ήταν να βρεθούν οι Μαδριλένοι στο +21 (60-69) στο 25'. Εκεί, όμως, ο Παναθηναϊκός έβγαλε εγωισμό και αντίδραση. Με τους Γκριγκόνις και Μπέικον να βγαίνουν μπροστά, αλλά και τον Λι να βοηθά οργανωτικά, οι «πράσινοι» μείωσαν στους 13 (60-47) και μετά το 66-47 της Ρεάλ, την κατέβασαν στους 11 στο φινάλε του δεκαλέπτου. Έχοντας στο ματς 13 επιθετικά ριμπάουντ, αλλά και 12 λάθη.

Κακές επιθέσεις και αστοχία στην αρχή του τέταρτου. Αυτό κράτησε την Ρεάλ στο +15. Όμως με τον Λι να παίρνει τη σκυτάλη (17π.) , η διαφορά εκ νέου έπεσε στους 11 (76-65) στο 37'. Το τρίποντο του Κορνελί, 1:54 πριν τη λήξη του ματς που έκανε το σκορ 80-65, ουσιαστικά έριξε τους τίτλους… τέλους στο ματς. Με την Ρεάλ να επικρατεί άνετα, έχοντας 57.8% στο δίποντο, αλλά και 19% στο τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα:26-14, 48-30, 68-57, 83-68.