Ολυμπιακός με το πόδι στο... γκάζι [vids]

Τετάρτη, 8 Φεβρουαρίου 2023 - 23:13

Οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν την 6η διαδοχική τους νίκη, μετά το 93-60 επί της Άλμπα στο Βερολίνο, παραμένοντας στην κορυφή της Euroleague.

Εξαιρετικό μπάσκετ για άλλη μια φορά από τον Ολυμπιακό στην Euroleague. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισε την εξαιρετική της πορεία. Διότι έκανε… πάρτι στο Βερολίνο. Ήταν σοβαρός, είχε συνέπεια στο μεγαλύτερο διάστηκα του ματς και νίκησε 93-60 την Άλμπα, φτάνοντας τις 17 νίκες στη διοργάνωση. Με την τριάδα των Βεζένκοφ (28π., 13ρ.), Γουόκαπ (15π., 10ασ.) και Παπανικολάου (11π., 4ρ., 3ασ., 4κλ.) να κάνουν τη διαφορά.

Ακόμη ένα ματς στην Ευρωλίγκα που ο Ολυμπιακός έδειξε από την αρχή του ματς πώς δεν θα άφηνε περιθώρια στον αντίπαλό του. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν φουριόζοι στο ματς. Έτσι κιόλας στο 3' το σκορ ήταν 7-0 για την ομάδα του Μπαρτζώκα. Αλλά μέσα στην πρώτη περίοδο, οι τρεις σέντερ του Θρύλου είχαν από 2 φάουλ ο καθένας. Ο Βεζένκοφ ήταν εξαιρετικός με 13 πόντους, ενώ και ο Παπανικολάου έκανε μεγάλη δουλειά (5π., 2ρ., 2κλ.). Με τρίποντο έκανε το 10-20 (8'), ενώ ο πρώτος διαμόρφωσε το +15 στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Αν και το δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε τον Ολυμπιακό με αλλαγές στην πεντάδα του, αυτό δεν άλλαξε το αγωνιστικό του πρόσωπο. Με ένα γρήγορο 7-2 με το τρίποντο του ΜακΚίσικ, η διαφορά έφτασε στους 20 για τους «ερυθρόλευκους» (35-15, 13'), για την στείλει ο Μπλακ στους 21 (39-18, 16') με κάρφωμα.

Αυτή ήτα η μέγιστη τιμή της για το πρώτο ημίχρονο! Ωστόσο, η Άλμπα βρήκε σκορ από τα 6,75μ. με τον Ολίντερ και κατάφερε να μειώσει την εις βάρος της διαφορά. Επιπλέον, μετά το καλάθι του Λούντζη στα 67'' (29-45), οι Γερμανοί έκαναν σερί 6-0 κι έκλεισαν το ημίχρονο στο -10.

Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός πάτησε… γκάζι. Με απόλυτη κυριαρχία και στις δύο πλευρές του παρκέ! Η επιστροφή του Φαλ στην πεντάδα, έδωσε τη δυνατότητα στον Μπαρτζώκα να περάσει την μπάλα μέσα στη ρακέτα. Ο Γάλλος σέντερ ήταν ανίκητος. Την ίδια ώρα, η πίεση στην μπάλα στην άμυνα ήταν καταλυτική. Με Γουόκαπ και Παπανικολάου να κάνουν τεράστια δουλειά. Μέσα σε 7 λεπτά, η διαφορά επανήρθε στα επίπεδα των 20 πόντων, όταν ο Παπανικολάου ευστόχησε από τη γραμμή των βολών (43-65, 27'). Η Άλμπα πέτυχε μόλις δύο πόντους από το 24' ως το τέλος της περιόδου. Ειδικότερα, ο Βεζένκοφ με ένα ακόμη δίποντο έδωσε… αέρα 29 πόντων (72-43) στον Ολυμπιακό. Όπως έδειξε και το επί μέρους σκορ, 28-10, του δεκαλέπτου.

Εξάλλου, με τη διαφορά στις παρυφές των 30 πόντων θα περίμενε κανείς να ρίξει ο Ολυμπιακός την ένταση στο ματς. Όμως, αυτό δεν συνέβη. Διότι οι «ερυθρόλευκοι» δεν χαλάρωσαν καθόλου. Επιπλέον, συνέχισαν με το πόδι πατημένο στο… γκάζι! Με τη διαφορά ως το 33' να φτάνει στους 33 πόντους (82-49) και στο 34' στο +37 (86-49) με τον Μπολομπόι και τον Βεζένκοφ, αντίστοιχα. Στο τελευταίο πεντάλεπτο, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έκαναν απλά διαχείριση. Ακόμη, ο κόουτς του Ολυμπιακού έριξε στο ματς τους νεαρούς Αμπόσι και Τσάμη, με τον τελευταίο να σκοράρει στα 25.4'' και να διαμορφώνει το τελικό 60-93.

Τα δεκάλεπτα: 13-28, 35-45, 45-73, 60-93.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.