Με ηγέτη Νέντοβιτς, ο Ερυθρός Αστέρας «άλωσε» το Τελ Αβίβ [vids]

Πέμπτη, 9 Φεβρουαρίου 2023 - 23:20

Ο Σέρβος γκαρντ (28π.) οδήγησε την ομάδα του στη νίκη 89-86 κόντρα στην Μακάμπι του εξαιρετικού Μπόλντγουιν (38π.).

Μια πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε ο Ερυθρός Αστέρας στο Τελ Αβίβ. Καθοδηγούμενος από τον εξαιρετικό Νεμάνια Νέντοβιτς (28π.), επικράτησε 89-86 της Μακάμπι και ξαναμπήκε στο «κόλπο» για μια θέση στην πρώτη οκτάδα της Euroleague. Οι Ισραηλινοί «πλήρωσαν» ξανά την απουσία του Λορέντζο Μπράουν, με τον Μπόλντγουιν να «παλεύει» μονάχος με 38 πόντους.

Αν και στο πρώτο δεκάλεπτο το ματς ήταν ισορροπημένο και καμία εκ των δύο ομάδων δεν κατάφερε να πάρει προβάδισμα μεγαλύτερο των τριών πόντων, στο δεύτερο το σκηνικό άλλαξε. Ο Ντέντοβιτς ήταν σε σπουδαία βραδιά, είχε συμπαραστάτη τον Ιβάνοβιτς και οι Σέρβοι βρέθηκαν στο +10 (33-23) με σερί 12-0. Επιπλέον, βρέθηκαν και στο +14 (44-30) με τον Μπόλντουιν να παλεύει μόνος και να κατεβάζει τη διαφορά στους 10 εκ νέου.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει καλύτερο ρυθμό στην επίθεση και έφτασαν το προβάδισμά τους ακόμη και στους 16 πόντους, δύο φορές. Αρχικά στο 57-41 και λίγο αργότερα στο 67-51! Με την περίοδο να κλείνει με σερβικό πλεονέκτημα 14 πόντων. Όμως, στην τελευταία περίοδο, η Μακάμπι έκανε σερί 12-2 και πλησίασε στους 6 (67-73).

Με την αντεπίθεσή της να έχει και συνέχεια. Μιας και ο Σόρκιν την έφερε τον πόντο (82-83). Εκεί «μίλησε» ο Ντόμπριτς, που πέτυχε ένα μεγάλο σουτ (82-85) και συνέβαλλε στην κατάκτηση της νίκης στο Τελ Αβίβ.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 34-44, 55-69, 86-89.