Η Ζαλγκίρις έμεινε «ζωντανή» για τα play off [vids]

Παρασκευή, 10 Φεβρουαρίου 2023 - 21:53

Οι Λιθουανοί νίκησαν 79-75 στο Κάουνας την Μπασκόνια και έβαλαν τέλος στα αρνητικά αποτελέσματα των τελευταίων αγωνιστικών.

Ένα πραγματικό ντέρμπι με… άρωμα play off έγινε στο Κάουνας. Διότι το διακύβευμα για Ζαλγκίρις και Μπασκόνια ήταν η 8άδα. Με την ομάδα του Κάουνας να εκμεταλλεύεται τελικά τον παράγοντα και να φτάνει σε μια σημαντική νίκη με 79-75. Η τριάδα των Σμιτς (20π., 5ρ.), Ουλάνοβας (16π., 5ασ.) και Μπραζντέικις (15π.) έκαναν τη διαφορά.

Επίσης, για την Μπασκόνια ξεχώρισαν οι Κότσαρ (12π.), Γκιεντράιτις (11π., 6ρ.) και Χάουαρντ (15π.) αν και ο τελευταίος αστόχησε σε δίποντο, στα 16'', με το σκορ στο 77-75. Ο Ντίμσα με 2/2 βολές στα 10.9'' διαμόρφωσε το τελικό 79-75.

Το ματς ήταν ανοικτό και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Είναι χαρακτηριστικό πώς ως το 26' καμία ομάδα δεν είχε αποκτήσει προβάδισμα μεγαλύτερο των 4 πόντων. Καθώς τότε ο Μπαζντέικις έφερε την Ζαλγκρίρις στο +5 (54-49). Με τις βολές του Χέιντεγκερ, η Μπασκόνια βρέθηκε ξανά, μετά το 32-28, στο +4 (67-63) στο 33'.

Μια ακόμα ισοπαλία (68-68) στο 35'. Ο Σμιτς έκανε το 75-75 στα 98'', ο Μπουτκεβίτσιους το 77-75 με δύο βολές στα 42''. Στη συνέχεια, ο Χάουαρντ αστόχησε στα 16'', ο Σμιτς πήρε το ριμπάουντ και ο Ντίμσα διαμόρφωσε το τελικό 79-75 με τις βολές του.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 38-42, 61-60, 79-75.