Ο Τζόουνς «σκότωσε» τον Παναθηναϊκό [vids]

Παρασκευή, 10 Φεβρουαρίου 2023 - 23:17

Με τρίποντο του Αμερικανού γκαρντ σε «νεκρό» χρόνο η Βαλένθια νίκησε 92-91 στο ΟΑΚΑ και βλέπει play off ξανά.

Ματς για γερά νεύρα στο ΟΑΚΑ. Ο Παναθηναϊκός κρατούσε τη νίκη στα χέρια του. Στα 17.5'' ο Τόμας με 1/2 βολές έκανε το σκορ 91-89. Ωστόσο, στην τελευταία επίθεση της Βαλένθια, ο Ράντονιτς επέλεξε να μην κάνει φάουλ. Ο Τζόουνς κράτησε την μπάλα, «εκτέλεσε» στο τέλος του χρόνου και με buzzer beater «σκότωσε» τους «πράσινους» για το τελικό 92-91 υπέρ των «νυχτερίδων» στο ΟΑΚΑ

Ο Αμερικανός γκαρντ της ισπανικής ομάδας με 24 πόντους και τους 11 τελευταίους της ομάδας του, ήταν ο MVP του ματς. Αντίθετα, οι «πράσινοι» που αγωνίστηκαν χωρίς Παπαγιάννη, Πονίτκα και Γουόλτερς, είχαν κορυφαίους τους Λι (25π., 7ασ.) και Γκουντάιτις (23π., 10ρ.).,

Οι «πράσινοι» έκαναν πολύ καλό ξεκίνημα στο ματς και προηγήθηκαν 6-0 στο 2' με το καλάθι του Γουίλιαμς. Όμως, η Βαλένθια με το τρίποντο του Τζόουνς ισοφάρισε σε 9-9 στο 5'. Με τον Τόμας να κάνει ντεμπούτο με την πράσινη φανέλα στο 2:36 για το πρώτο δεκάλεπτο, ενώ ο Αγραβάνης μπήκε στο ματς στα τελευταία 2.4'' της περιόδου.

Η βραδιά ήταν καλή για τον Γκουντάιτις φάνηκε από νωρίς και με καλάθι στο 9' βρέθηκε στο +5 (24-19). Επιπλέον, με τον Μπέικον στο 12' η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους 7 (30-23), ενώ με 2/2 βολές του Τόμας το «πράσινο» προβάδισμα πήγε στους 9 (36-27). Ένα πλεονέκτημα που παρέμεινε ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Όμως, στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε κάτι σημαντικό. Η Βαλένθια άρχισε να πιέζει περισσότερο πάνω στην μπάλα. Ακόμη βρήκε καλύτερο ρυθμό στην επίθεση. Το αποτέλεσμα ήταν να καλύψει γρήγορα το προβάδισμα των 7 πόντων των «πράσινων» και να προσπεράσει με το έμμεσο τρίποντο του Αλεξάντερ σε 53-52 (24'). Το ματς συνέχισε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Τα δύο διαδοχικά τρίποντο του Τόμας έδωσαν προβάδισμα (57-56 και 60-58). Αλλά και οι «νυχτερίδες» τα έβαζαν πίσω από τα 6,75μ.

Ο Γκουντάιτις στην τελευταία περίοδο ήταν ασταμάτητος με 11 πόντους και τρία έμμεσα τρίποντα για το 84-81 (37'). Ακολούθως, ο Τζόουνς έκανε τη ζημιά. Αν και υπάρχει μια φάση που έχει γίνει διαιτητικό λάθος. Στα 22.8'' έγινε φάουλ του Πρέπελιτς στον Γκουντάιτις, με τον παίκτη του Παναθηναϊκού να έχει πιάσει την μπάλα με τα δύο χέρια, αλλά δεν δόθηκαν βολές. Επιπλέον, στα 17.5'' ο Τόμας έβαλε 1/2 βολές πριν ακολουθήσει το buzzer beater του Τζόουνς.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 49-42, 68-69, 91-92.