Νίκες για Ολυμπιακό και Άρη πριν το Final-8 του κυπέλλου Ελλάδας [vids]

Κυριακή, 12 Φεβρουαρίου 2023 - 21:35

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 100-68 τον Ιωνικό, στο Λαύριο, ενώ οι «κίτρινοι» 82-74 τον Απόλλωνα στην Πάτρα, πριν τον μεταξύ τους προημιτελικό.

Με νικηφόρα αποτελέσματα θα ταξιδέψουν στην Κρήτη Ολυμπιακός και Άρης, για τον μεταξύ τους προημιτελικό στο Final-8 του Κυπέλλου Ελλάδας (17/2, 15:45). Οι μεν «ερυθρόλευκοι» νίκησαν στο κλειστό του Λαυρίου, με 100-68, τον Ιωνικό. Οι δε «κίτρινοι» τον Απόλλωνα, 82-74 στην Πάτρα.

Ο Ολυμπιακός είχε ένα εύκολο ματς, στο κλειστό του Λαυρίου, κόντρα στον Ιωνικό. Οι «ερυθρόλευκοι» τέλειωσαν το ματς με 30 ασίστ, με 10 παίκτες του Μπαρτζώκα να δίνουν τουλάχιστον μία. Επιπλέον, είχαν 74% στα δίποντα. Επιπλέον, η επάνοδος του Πίτερς στη δράση είχε θετικό πρόσημο. Κόντρα στον Ιωνικό, ο Ολυμπιακός στην αρχή βασίστηκε στην άμυνά του, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο έφτασε και στο +35 (81-46) με το τρίποντο του Λαρεντζάκη. Ειδικότερα, στην 4η περίοδο είχε 8/9 έξω από τα 6,75μ. Η ομάδα της Νίκαιας πάλεψε όσο μπορούσε και στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ανταγωνιστική, όπως μαρτυρά και το επί μέρους σκορ (52-48). Με καλύτερό του παίκτη, για άλλη μια φορά, τον Μαυροκεφαλίδη.

Τα δεκάλεπτα: 27-9, 48-20, 68-38, 100-68.

Στην αναμέτρηση της αχαϊκής πρωτεύουσας, στο πρώτο ημίχρονο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να αποκτήσει διαφορά μεγαλύτερη από τους 5 πόντους. Ο Άρης έφτασε το +5 (30-25), ενώ οι Πατρινοί ήταν στο +2 σε ορισμένες περιπτώσεις. Αλλά στο δεύτερο ημίχρονο. Διότι οι «κίτρινοι» κατάφεραν με Νότε και Μήτρου-Λονγκ να βρεθούν κατά σειρά στο +8 (44-52) και το +11 (49-61). Αν και ο Απόλλων έριξε τη διαφορά στους 7 (54-61) στο τελευταίο δεκάλεπτο, η συνέχεια ήταν διαφορετική. Μιας και η ομάδα του Καστρίτη ξέφυγε με +13 (71-58) και ουσιαστικά τελείωσε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 37-37, 49-61, 74-82.