Δύσκολη νίκη του Παναθηναϊκού πριν το Final-8 [vids]

Δευτέρα, 13 Φεβρουαρίου 2023 - 21:15

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο -10, στο ΟΑΚΑ, από τον Προμηθέα, αλλά γύρισαν το ματς και νίκησαν 87-79.

Μία ακόμη εμφάνιση που προβλημάτισε από τον Παναθηναϊκό. Λίγα 24ωρα πριν το Final-8 του κυπέλλου Ελλάδας, στο Ηράκλειο της Κρήτης, οι «πράσινοι» νίκησαν μεν τον Προμηθέα στο ΟΑΚΑ, αλλά η εμφάνισή του δε ήταν σε χαμηλά επίπεδα. Διότι βρέθηκαν στην αρχή στο -10 και το ανέτρεψαν, όμως σε κανένα σημείο της αναμέτρησης δεν έδειξαν απόλυτη σιγουριά! Μάλιστα, το ματς κρίθηκε στο τελευταίο δίλεπτο με σερί 9-0 που έκανε η ομάδα του Ράντονιτς, για να επικρατήσει 87-79. Στα θετικά η επανεμφάνιση του Πονίτκα, αλλά και η παρουσία του Αγραβάνη.

Η ομάδα του Χριστόπουλου ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση στο ΟΑΚΑ. Μιας και στο 5' βρέθηκε στο +8 (5-13), ενώ με 5/10 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο ξέφυγε με +10 (14-24). Κρατώντας τους «πράσινους» στα 3/13 σουτ εντός παιδιάς. Όμως, ο Παναθηναϊκός σταδιακά ανέβασε την απόδοσή του. Ειδικά μετά το 13' με τον Αγραβάνη να δίνει λύσεις, οι «πράσινοι» ξαναμπήκαν στο ματς, όταν πλησίασαν στο καλάθι (32-34). Ιδανικός παρτενέρ του Έλληνα φόργουορντ ήταν ο Πονίτκα. Οι «πράσινοι» έκαναν σερί 9-0 και βρέθηκαν μπροστά 41-38 στα 44'' για το ημίχρονο.

Στη συνέχεια, στο τρίτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε η «μάχη» στο παρκέ. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με +5 (52-47), αλλά ο Προμηθέας απάντησε με σερί 9-2 και πήρε εκείνος το προβάδισμα (54-56). Νέο σερί αυτή τη φορά για την ομάδα του Ράντονιτς και διαφορά 6 πόντων (62-56). Ναι μεν η άμυνα των γηπεδούχων ήταν καλή, αλλά των Πατρινών καλύτερη. Διότι εγκλώβισαν τους «πράσινους» και πλησίασαν στον πόντο (72-71). Με τον Κουλμπόκα να ισοφαρίζει σε 76-76 στο 37'. Ακολούθησε σερί 9-0 για το «τριφύλλι» που σε εκείνο το σημείο «κλείδωσε» τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 43-40, 66-63, 87-79.