Σοκ για Μπαρτσελόνα - Δεν την... πάτησε η Ρεάλ [vids]

Παρασκευή, 17 Φεβρουαρίου 2023 - 00:55

Αν και η κληρωτίδα έδειχνε πώς θα υπήρχε clasico στον ημιτελικό, οι «blaugrana» δεν ήταν συνεπείς στο… ραντεβού με τους «merengues». Θα αντιμετωπίσουν την Μάλαγα.

Φέτος, στο Final-8 του Copa del Rey, η κληρωτίδα δεν έβγαλε το πιθανό ζευγάρωμα της Ρεάλ Μαδρίτης με την Μπαρτσελόνα στον τελικό. Καθώς οι δύο ομάδες θα ήταν αντίπαλες στον ημιτελικό και μια εκ των δύο θα έπαιρνε, τελικά, το εισιτήριο για τον τελικό. Ωστόσο clasico στο ισπανικό κύπελλο δεν θα υπάρξει. Διότι η Μπαρτσελόνα ηττήθηκε στον προημιτελικό από την Μάλαγα και είπε πρόωρο… αντίο από την τελική φάση του ισπανικού κυπέλλου.

Στον δεύτερο, χρονικά, προημιτελικό η Μπαρτσελόνα αποκλείστηκε. Πιο σωστά, η Μάλαγα νίκησε την ομάδα του Γιασικεβίτσιους και πέρασε στα ημιτελικά. Ένα ματς που κρίθηκε στο πεντάλεπτο της παράτασης. Μιας και στην κανονικά διάρκεια το ματς έληξε ισόπαλο 76-76. Η Μπαρτσελόνα βρέθηκε μπροστά στο σκορ, στο πρώτο ημίχρονο, με +12 (38-26, 17'). Ακόμη στο 27' είχε προβάδισμα 10 πόντων, 53-43.

Αλλά στα 54.9'' ο Οσετκόφσκι, με τρίποντο, ισοφάρισε 74-74. Στο φινάλε της κανονικής διάρκειας ο Χίγκινς αστόχησε σε ελεύθερο σουτ στα 5,3'', ενώ στο φινάλε το ίδιο έγινε και με το μακρινό τρίποντο του Πέρι. Αλλά στο έξτρα πεντάλεπτο ο γκαρντ της Μάλαγα έβαλε μεγάλο σουτ στα 9.3''. Η Μπαρτσελόνα έχασε 2 βολές στα 0.8'' για το φινάλε της παράτασης με τον Λαπροβίτολα. Έτσι ηττήθηκε 89-87 και έμεινε εκτός κυπέλλου Ισπανίας.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 41-34, 55-50, 76-76 (κ.δ.) 87-89 (παρ.),.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.

Στον άλλο προημιτελικό, έστω και δύσκολα στο τέλος, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε την Βαλένθια. Ένα σπουδαίο ματς με άρωμα… Euroleague. Οι Μαδριλένοι θέλησαν από την αρχή να επιβάλλουν το ρυθμό τους. Στο 8' με την συνεργασία Γιαμπουσέλε - Ντεκ προηγήθηκαν με +7 (16-9), ενώ στο 12' με το τρίποντο του Γιούλ έφτασαν το προβάδισμά τους, στους 14 πόντους (29-15). Το διψήφιο προβάδισμα «χάλασε» στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Όταν ο Πρέπελιτς με ένα τρίποντο από το ημικύκλιο της σέντρας, μείωσε σε 41-34. Η Βαλένθια ανέβασε στροφές και μείωσε στους 4 (51-47) μετά το καλάθι, με ταμπλό, του Τζόουνς (25').

Αλλά οι «merengues» με το κάρφωμα του Γιαμπουσέλε πήγαν ξανά στο +8 (55-47). Ο Αμερικανός γκαρντ με τρίποντο μείωσε στο 57-52 του 28'. Αλλά «απάντησε» με τον ίδιο τρόπο ο Χεζόνια για το 75-68 στο 34' Ο Ντούμπλιεβιτς έξω από τα 6,75μ. έφερε την Βαλένθια σε απόσταση ενός σουτ (77-75, 36'), ενώ ο Τζόουνς ισοφάρισε 79-79 στο 37'. Οι «νυχτερίδες» προσπέρασαν, όμως, με μεγάλο τρίποντο του Ντεκ στο 38', η Ρεάλ αντέδρασε για το 83-81. Με τον Τζόουνς να αστοχεί στα 4.5'', αλλά και σε «νεκρό» χρόνο,με το σκορ στο 86-85 υπέρ των Μαδριλένων!

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 41-34, 63-58, 86-85.