Ο Παναθηναϊκός έκανε τα εύκολα... δύσκολα [vids]

Παρασκευή, 17 Φεβρουαρίου 2023 - 21:13

Προηγήθηκε ακόμα και με 25 πόντους διαφορά, αλλά ο Κολοσσός πλησίασε στους 4 στα 47.2''. Στο τέλος, ο Λι έδωσε τη νίκη με 87-80.

Ένας προημιτελικός που ως το 30' έδειχνε να είναι μια εύκολη υπόθεση για τον Παναθηναϊκό έγινε θρίλερ στο τέλος. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με +25 στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ στο τέλος της τρίτης περιόδου η διαφορά ήταν στους 22. Όμως, στο τελευταίο δεκάλεπτο έδωσαν δικαιώματα, ο Κολοσσός τα εκμεταλλεύτηκε και μείωσε στους 4 πόντους, στα 47.2'' (82-78). Ο Λι με ένα μεγάλο σουτ στα 22.4'' πέτυχε το 85-78 και «κλείδωσε» τη νίκη-πρόκριση των «πράσινων» για τον ημιτελικό με 87-80.

Ο Παναθηναϊκός δεν άφησε στον Κολοσσό περιθώρια να τον αμφισβητήσει σε κανένα σημείο. Μιας και οι «πράσινοι» μπήκαν πολύ δυνατά. Με τους Λι (5π.) και Γκουντάιτις (4π.) να οδηγούν επι θετικά την ομάδα του Ράντονιτς για το 12-0 στο 4'. Η ομάδα του Παπαθεοδώρου μετά το 5' κατάφερε να βρει λύσεις και μείωσε σε 20-10 με τον Κόφι (9'), αλλά η περίοδος έκλεισε με 7-0 του Παναθηναϊκό και τον Λι να ξεχωρίζει (8π., 3ασ.). Ο Σμιθ με τρίποντο έριξε τη διαφορά στο 29-16 (12'). Γκουντάιτιτς και Γουίλιαμς συνέβαλλαν τα μέγιστα για να κάνει νέο σερί ο Παναθηναϊκός, αυτή τη φορά 12-0. Έτσι με τον Λι ξέφυγε με +25 (41-16). Η άνοδος του Σταρκς βοήθησε τους νησιώτες να μειώσουν στους 19 στο ημίχρονο.

Όμως στην τρίτη περίοδο το τέμπο στο ματς ήταν πολύ πιο αργό. Ο Μορέιρα έδωσε λύσεις στον Κολοσσό που μείωσε σε 57-42 με το τρίποντο του Γιαννόπουλου (25'). Ακόμη, το επί μέρους σκορ ως εκείνο το σημείο ήταν 9-5 για την ομάδα της Ρόδου. Ωστόσο με διαδοχικούς πόντους από τον Γουίλιαμς η διαφορά παρέμεινε άνω των 15 πόντων. Σε εκείνο το σημείο, ο Ντίξον με τρίποντο την κατέβασε στους 14 (59-45, 26'). Αλλά άμεσα οι «πράσινοι» την έστειλαν στους 22 με καθοριστικό τον Παπαγιάννη (69-47, 29').

Ωστόσο, ο Κολοσσός τα έπαιξε όλα για όλα. Πίεση στην άμυνα και ρίσκο με τα τρίποντα. Μείωσε αρχικά σε 75-60 (36'). Από το 77-60 με τον Παπαγιάννη (35') ακολούθησε επί μέρους 13-2 της ομάδας της Ρόδου με Ντίξον, Μορέιρα και Κόφι για το 79-73. Επιπλέον, με τρίποντο του Σταρκς στα 47.2'' η διαφορά έπεσε στους 4 (82-78). Μια βολή του Λι, ένα επιθετικό ριμπάουντ και ένα ακόμη καλάθι του Αμερικανού γκαρντ, έφεραν το 85-78 στα 22.4'' κι έκριναν το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 27-10, 52-33, 71-49, 87-80.