Βελτιωμένος Παναθηναϊκός, αλλά όχι στις λεπτομέρειες... [vids]

Πέμπτη, 23 Φεβρουαρίου 2023 - 23:22

Οι «πράσινοι» εμφανίστηκαν αισθητά βελτιωμένο στο Μιλάνο, όμως «κάτι» έλλειψε και δεν απέφυγαν την ήττα με 78-76.

Στο ντεμπούτο του Χρήστου Σερέλη στον πάγκο των «πράσινων», η ομάδα εμφάνισε ένα άλλο πρόσωπο. Σαφώς πιο μαχητική, φανερά βελτιωμένη, πάλεψε ως το τέλος. Ωστόσο «κάτι» έλλειψε στα καίρια σημεία του ματς με την Αρμάνι. Αυτό το… κάτι που είχαν ανάγκη στο «τριφύλλι» για να πάρουν τη νίκη. Οι βολές του Μέλι, στα 11.6'', διαμόρφωσαν το τελικό 78-76 στο Μιλάνο, με τον Μπέικον να αστοχεί στα δύο τελευταία σουτ του Παναθηναϊκού!

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν καλά το ματς και με το τρίποντο του Μπέικον προσπέρασαν για πρώτη φορά στο ματς (6-7, 3'). Αλλά στη συνέχεια ήταν άστοχοι από τα 6,75μ. Στην άλλη πλευρά, όμως, είχαν απόλυτη ευστοχία στα δίποντα. Καθώς έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 8/8! Με τον Παπαγιάννη να δίνει λύσεις (6π.) βρέθηκαν στο 5' στο +5 (13-8). Αν και ο Μέλι έφερε μπροστά την Αρμάνι (21-20), ο Γουόλτερς έκλεισε την περίοδο με τον Παναθηναϊκό να έχει το προβάδισμα.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, 26-26 (13') με τον Γουίλιαμς να είναι στην πρώτη γραμμή επιθετικά. Παρότι το Μιλάνο ξέφυγε με 8 (36-28) στο 15', οι «πράσινοι» επέστρεψαν στο ματς, με τα δύο σερί τρίποντα του Αμερικανού πάουερ φόργουορντ για το 36-34 (16'). Ακόμη άλλο ένα δικό του δίποντο έφερε το «τριφύλλι» στον πόντο, στα μισά του ματς, με εκείνον να έχει 17.

Με τις βολές του Πονίτκα και το δίποντο του Μπέικον, ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε το σκορ στο 23' και προηγήθηκε 45-44. Ο Νέπιερ το πήρε πάνω του. Δύο διαδοχικά μακρινά σουτ και… αέρα 7 πόντων στην Αρμάνι (55-48, 26'). Όμως, με επί μέρους 7-3 στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου χάρη σε Τόμας και Γουόλτερς, το «τριφύλλι» δεν έχασε την επαφή με το σκορ. Ωστόσο, η αστοχία από μακρινή απόσταση δεν επέτρεψε να «πέσει» πιο κάτω η διαφορά.

Αν και το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ, το τρίποντο του Καμπαρό έφερε ξανά το Μιλάνο στο +7 (71-64) στο 33'. Τέσσερις διαδοχικοί πόντοι του Γουίλιαμς (21π.) είχαν ως αποτέλεσμα να μειώσει ξανά ο Παναθηναϊκός στο καλάθι (70-68) στο 34'.

Αλλά το μεγάλο πρόβλημα στην άμυνα των «πράσινων» ήταν η αντιμετώπισε του Ντέιβις που έφερε το Μιλάνο μπροστά με 76-70 (37'). Όμως οι «πράσινοι» με 6-0 και το τρίποντο του Λι στο 1:07 ισοφάρισαν 76-76! Έπαιξαν άμυνα, με τον Μπέικον να αστοχεί σε τρίποντο στο 28''. Ο Μέλι με 2/2 βολές στα 11.6'' έκανε το 78-76, με τον Μπέικον να αστοχεί στο φινάλε και πάλι!

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 40-39, 64-60, 78-76.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.