Ο Ιτούδης έκανε... ματ στον Ομπράντοβιτς [vids]

Παρασκευή, 24 Φεβρουαρίου 2023 - 00:44

Μεγάλη νίκη της Φενέρμπαχτσε στο Βελιγράδι, 97-94 την Παρτιζάν και μεγάλο αβαντάζ.

Το ματς στο Βελιγράδι ανάμεσα σε Παρτιζάν και Φενέρμπαχτσε ήταν μεγάλο ντέρμπι! Ωστόσο, ο Ιτούδης νίκησε τον Ομπράντοβιτς ή πιο σωστά η τουρκική ομάδα επικράτησε 97-94 της σερβικής. Αλλά δεν ήταν μόνο το «διπλό!» Διότι με το αποτέλεσμα αυτό πήρε τη… ρεβάνς για την ήττα στον πρώτο γύρο, αλλά και τη διαφορά. Μιας και στην Κωνσταντινούπολη οι Σέρβοι είχαν νικήσει τους Τούρκους με έναν πόντο. Κορυφαίος για την Φενέρμπαχτσε ένας Σέρβος, ο Γκούντουριτς με 25 πόντους και 7 ασίστ, ενώ κομβικός ήταν ο Πιέρ (21π., με 5/5τρ.). Αντίθετα, για την Παρτιζάν ο Πάντερ σημείωσε 25 πόντους και ο Λεσόρ 15 πόντους (σ.σ: με 11 ριμπάουντ).

Μεγάλο ντέρμπι με την Φενέρμπαχτσε να ξεφεύγει με 10 πόντους (37-27) στο 14', αλλά η Παρτιζάν γύρισε το ματς και πλησίασε στον πόντο. Επιπλέον, στην 3η περίοδο οι Σέρβοι του Ομπράντοβιτς ξέφυγαν με 5 (62-57). Ωστόσο ένας συμπατριώτης του, ο Γκούντουριτς βοήθησε για να μείνει κοντά η τουρκική ομάδα. Με τα τρίποντα, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα. Όμως, όταν η ομάδα του Ιτούδη προηγήθηκε 85-78 στο 35', απέκτησε μεγάλο αβαντάζ και έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 46-47, 69-68, 94-97.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς

Σπουδαία νίκη για την ομάδα του Ισραήλ κόντρα τους Γερμανούς. Στο Τελ Αβίβ, η Μπάγερν έβαλε δύσκολα στην Μακάμπι. Μιας και κατάφερε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου να προηγηθεί ακόμη και με 11 πόντους (39-50, 23'). Αλλά η Μακάμπι που έχει στόχο τα play off και το δείχνει διαρκώς, έκανε την αντεπίθεσή της. Με τον Μπράουν να κάνει τη διαφορά (27π., 6ασ.) και τον Μπόλντγουιν να είναι άξιος συμπαραστάτης, πλησίασε στο καλάθι στο 27' (54-56). Αν και οι Βαυαροί ξέφυγαν ξανά με 6 πόντους, η ομάδα του Τελ Αβίβ με σερί 7-0 στην εκκίνηση του τέταρτου δεκαλέπτου προσπέρασε 68-67 και δεν βρέθηκε ξανά πίσω στο σκορ. Οι Ισραηλινοί είχαν περισσότερες λύσεις στην τελική ευθεία του ματς και επικράτησαν τελικά με 90-82.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 39-44, 61-67, 90-82.

Ένα άνετο «ροζ» φύλλο αγώνα πήραν οι Ισπανοί. Αν και στο πρώτο δεκάλεπτο οι Λιθουανοί έβαλαν.. δύσκολα στους Μαδριλένους, καθώς ήταν άκρως ανταγωνιστικοί και είχαν το προβάδισμα, η συνέχεια ήταν μια άλλη ιστορία! Μιας και στην πορεία οι «merengues» κυριάρχησαν ολοκληρωτικά. Με επί μέρους σκορ 54-28 σε δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο. Διάστημα όπου η Ζαλγκίρις σημείωσε από 14 πόντους ανά περίοδο! Επιπλέον, η Ρεάλ βρήκε καλό ρυθμό στην επίθεση και προηγήθηκε με +17 (45-28, 17'). Στη συνέχεια, στη 3η περίοδο, το προβάδισμα των Μαδριλένων έφτασε ακόμα και στους 29 πόντους (74-45, 27')! Η Ζαλγκίρις όσο κι αν προσπάθησε, δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο ματς και η διαφορά επέστρεψε στους 27 πόντους στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 53-38, 76-52, 96-69.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.