Μεγάλη νίκη γοήτρου η Εθνική επί της Σερβίας [vid]

Παρασκευή, 24 Φεβρουαρίου 2023 - 21:20

Η Εθνική Ελλάδας επικράτησε της Σερβίας με 97-92 στην παράταση στο κλειστό των Άνω Λιοσίων για τα προκριματικά του Μουντομπάσκετ και έδωσε παράταση στην αγωνία των Σέρβων για πρόκριση στα τελικά.

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου, που από την πλευρά της είχε ήδη τσεκάρει το εισιτήριο της πρόκρισης στην τελική φάση- επικράτησε στο έξτρα πεντάλεπτο της παρέας του Νίκολα Μιλουτίνοφ, έχοντας σε εκπληκτική κατάσταση Ρογκαβόπουλο (28π.) και Μωραΐτη (23π) . Ο επίλογος της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου για την Ελλάδα θα γραφτεί στη Ρίγα, με αντίπαλο τη Λετονία (27/2, 19.30).

Τα.. έσπασαν τα καλάθια η Ελλάδα και η Σερβία στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, καθώς… κατάφεραν και οι δύο να σημειώσουν μόλις 23 πόντους!

Τόσο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, όσο και οι Σέρβοι προσπαθούσαν να βρουν τα “πατήματα” τους και τη “χημεία” τους στην πρώτη περίοδο, πήραν κακές αποφάσεις στο επιθετικό κομμάτι, ενώ οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 8-0 κατάφεραν να πάρουν “κεφάλι” στο σκορ και να κλείσουν την περίοδο με προβάδισμα επτά πόντων (15-8).

Καλύτερος ήταν ο ρυθμός στο δεύτερο δεκάλεπτο και αρκετά πιο επιθετικό παιχνίδι, ωστόσο προέκυψαν προβλήματα στη “γαλανόλευκη” άμυνα με αποτέλεσμα οι Σέρβοι να αποκτήσουν διαφορά οκτώ πόντων στα τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου (30-22). Με τους Ρογκαβόπουλο και Μωραΐτη να μειώνουν, η Εθνική έφτασε στο καλάθι τη διαφορά, ωστόσο στο φινάλε του πρώτου μέρους οι τρεις σερί ασίστ ου Γιόβιτς ήταν αρκετές για να δώσουν στους Σέρβους το σημαντικό προβάδισμα των εννά πόντων (39-30).

Η Εθνική βρισκόταν σταθερά πίσω στο σκορ χωρίς ωστόσο να αφήνει τους Σέρβους να ξεφύγουν και το τρίποντο του Δημήτρη Μωραΐτη πίσω από το κέντρο έστειλε τη διαφορά στους 7 πόντους (55-62) στο κλείσιμο της τρίτης περιόδου, ξεσηκώνοντας τον κόσμο στο κλειστό των Άνω Λιοσίων! Η ελληνική ομάδα πέρασε μπροστά στο σκορ κάτι παραπάνω από τέσσερα λεπτά για το φινάλε (69-68) και πήρε ψυχολογική ώθηση. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και το καλάθι του Δημήτρη Μωραΐτη λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε έστειλε το ματς στην παράταση (80-80). Εκεί οι Έλληνες διεθνείς είχαν τα ψυχικά αποθέματα και πήραν τη νίκη, αφήνοντας τους Σέρβους στο... περίμενε όσον αφορά την πρόκρισή τους στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Τα δεκάλεπτα: 8-15, 30-39, 55-62, 80-80 (κ.α.), 97-92

ΕΛΛΑΔΑ (Μανωλόπουλος): Φλιώνης 3 (1), Π. Καλαϊτζάκης 10 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Μωραΐτης 23 (5/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μουράτος 9 (1), Ρογκαβόπουλος 28 (3/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 7/8 βολές, 4 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 4, Χουγκάζ 8 (5 ριμπάουντ), Γόντικας 6, Κουζέλογλου 1, Πάπας, Τολιόπουλος 3 (1), Τσαλμπούρης 2

ΣΕΡΒΙΑ (Πέσιτς): Ντάνγκουμπιτς 6 (1/5 σουτ, 4/4 βολές), Νταβίντοβατς 11 (2), Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα 7 (1), Γιάραμαζ 7 (1), Ραντάνοβ 7, Γέρεμιτς 9 (3), Γιόβιτς 5 (8 ασίστ), Μιλουτίνοβ 24 (9/12 δίποντα, 6/10 βολές, 9 ριμπάουντ), Ρίστιτς 10 (5/5 δίποντα), Σίμανιτς, Ουσκόκοβιτς

Ομαδικά στατιστικά Ελλάδας: 18/35 δίποντα, 13/31 τρίποντα, 22/24 βολές, 39 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 14 επιθετικά), 20 ασίστ, 10 κλεψίματα, 10 λάθη, 26 φάουλ

Ομαδικά στατιστικά Σερβίας: 23/37 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 19/29 βολές, 35 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 12 επιθετικά), 25 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 11 λάθη, 23 φάουλ