"Ερυθρόλευκο" εξπρές και στην Βαλένθια [vid]

Παρασκευή, 24 Φεβρουαρίου 2023 - 23:34

Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός άλωσε και την τέταρτη ισπανική έδρα (!) με 85-92, 7η σερί νίκη καλπάζοντας στην κορυφή της Ευρωλίγκα (18-7)! Γύρισαν από το -15 οι ερυθρόλευκοι του Γιώργου Μπαρτζώκα, με καταπληκτικό Παπανικολάου (22π., 4ρ., 3ασ.) και τρομερούς Βεζένκοβ (20π., 7ρ.), Σλούκα (8ρ., 3ασ. 9ασ.), Γουόκαπ (13π.,6ασ.), ΜακΚίσικ (11π., 3κλ.)

Η επικράτηση του Ολυμπιακού ήταν πραγματικά σπουδαία με δεδομένο ότι οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν ξεκίνησαν καλά, αλλά στο β’ ημίχρονο ήταν ισοπεδωτικοί. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Πειραιώτες βρέθηκαν πίσω με 15 πόντους και οκτώ λεπτά πριν το φινάλε το είχαν γυρίσει το σκορ με 15 πόντους υπέρ τους! Ρεκόρ καριέρας έκανε ο Παπανικολάου και πολυτιμότερος ήταν ο Βεζένκοβ σε έναν Ολυμπιακό, που δείχνει ασταμάτητος σε φόρμα και έτοιμος να αποκτήσει πλεονέκτημα έδρας στη συνέχεια της διοργάνωσης.

Οι φορμαρισμένοι γηπεδούχοι, που έρχονταν από έξι νίκες στα τελευταία επτά ματς τους στην Ευρωλίγκα, είχαν κορυφαίο τον Πρέπελιτς με 21 πόντους όμως στο δεύτερο ημίχρονο δεν μπορούσαν να «ματσάρουν» τους ασταμάτητους Πειραιώτες (13-30 το επιμέρους σκορ στην 3η περίοδο) και υποχώρησαν στο 13-12. Ο πρώην παίκτης της Λάρισας, Τζέιμς Ουέμπ πρόσθεσε 14 πόντους με 4/8 τρίποντα, ενώ 11 πόντους σημείωσε ο Τζάρεντ Χάρπερ.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 45-35, 58-65, 85-92

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 11 (1), Κλαβέρ 8 (2), Πρέπελιτς 21 95/7 τρίποντα), Πραντίγια, Γουέμπ 14 (4/8 τρίποντα), Λόπεθ-Αροστέγι 2, Τζόουνς 5 (2/7 σουτ, 6 ασίστ), Ράντεμπο 7 (1), Έβανς, Ντούμπλιεβιτς 9 (3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αλεξάντερ 2, Ριβέρο 6

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 13 (3/7 τρίποντα, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάναν 7 (1), Λαρεντζάκης, Φαλ 5 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σλούκας 10 (1/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Βεζένκοβ 20 (7/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 22 (4/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπόλομποϊ, Πίτερς, Μπλακ 4, ΜακΚίσικ 11 (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη)

Ομαδικά στατιστικά Βαλένθια: 12/25 δίποντα, 16/38 τρίποντα, 13/14 βολές, 27 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 7 επιθετικά), 20 ασίστ, 10 κλεψίματα, 13 λάθη, 24 φάουλ

Ομαδικά στατιστικά Ολυμπιακού: 20/26 δίποντα, 13/28 τρίποντα, 13/20 βολές, 34 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 6 επιθετικά), 25 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 20 λάθη, 20 φάουλ