Φινάλε με ήττα στη Ρίγα για την Ελλάδα [vid]

Δευτέρα, 27 Φεβρουαρίου 2023 - 21:41

Η προκριματικά φάση για το Μουντομπάσκετ συνοδεύτηκε με το 67-57 των Λετονών κόντρα στην εθνική. Το μυαλό τώρα στην κλήρωση της 29ης Απριλίου.

Με ήττα έκλεισε η Ελλάδα την παρουσία της στην προκριματική φάση του Μουντομπάσκετ 2023. Η εθνική ομάδα έχασε 67-57 από την Λετονία, στη Ρίγα. Ωστόσο το αποτέλεσμα δεν είχε καμία απολύτως επίπτωση για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα. Διότι η πρόκριση είχε έρθει εδώ και καιρό. Πλέον, στις τάξεις της «γαλανόλευκης» υπάρχει μόνο μία σκέψη. Να δουν όλοι τί θα βγάλει η κλήρωση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος που θα διεξαχθεί στις 29 Απριλίου.

Σε ό,τι αφορά το καθαρά αγωνιστικό σκέλος, η ελληνική ομάδα «πλήρωσε» την κακή της επιθετική λειτουργία στο πρώτο και το τρίτο δεκάλεπτο. Διότι ήταν δύο διαστήματα του ματς που η «γαλανόλευκη» σκόραρε 8 και 9 πόντους, αντίστοιχα. Οι Λετονοί πέτυχαν 10 πόντους παραπάνω, ανά περίοδο, σε αυτές τις περιόδους και έκτισαν μια σημαντική διαφορά που δεν μπόρεσε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα να ανατρέψει.

Η αστοχία στην επίθεση είχε ως αποτέλεσμα η Ελλάδα να βρεθεί από νωρίς, πίσω στο σκορ με -8 (14-6, 8'). Η ελληνική ομάδα είχε 1/9 δίποντα και 2/8 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, αποτέλεσμα που την έφερε στο -10. Όμως, στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε. Από το 21-9 του 11' έγινε 25-20 στο 16' με το καλάθι του Μωραΐτη. Εν συνεχεία, από το 31-22 με το τρίποντο του Στράουτινς ακολούθησε 10-2 με τα τρίποντα του Τολιόπουλου και το καλάθι του γονατισμένου Χουγκάζ ως το φινάλε του ημιχρόνου.

Επιπλέον, η έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου συνοδεύτηκε με το προσπέρασμα της Ελλάδας με το τρίποντο του Τανούλη (33-35). Αλλά οι Λετονοί «απάντησαν» με σερί 9-0. Επίσης, η διαφορά έγινε ξανά διψήφια στο 28' (48-38) και έφτασε ως το +13 (52-39) στα 42'' για το φινάλε της περιόδου. Με το χουκ του Χατζηδάκη που πήρε τη σκυτάλη από τον Κατσίβελη η εθνική ομάδα μείωσε στο καλάθι (54-52, 35') και έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει. Ακολούθησε σερί 9-3 των Λετονών ως το 39' που έκρινε, οριστικά, την έκβαση του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 18-8, 33-32, 52-41, 67-57.