Άνετα η Μπαρτσελόνα, ανατροπή για την Μπάγερν [vids]

Πέμπτη, 2 Μαρτίου 2023 - 22:33

Οι Καταλανοί νίκησαν εύκολα την Ζαλγκίρις, ενώ οι Βαυαροί «πίκραναν» τον Καμπάτσο στο ντεμπούτο του.

Η Μπαρτσελόνα συνεχίζει την προσπάθειά της για να κατακτήσει την πρώτη θέση στη βαθμολογία. Μιας και οι Καταλανοί επικράτησαν, άνετα, 93-74 της Ζαλγκίρις στη Βαρκελώνη. Ένα ματς που ήταν ανοικτό στο πρώτο δεκάλεπτο. Διότι οι Λιθουανοί είχαν την επαφή με το σκορ.

Όμως, στο δεύτερο, οι «blaugrana» ανέβασαν στροφές και έχτισαν μια διαφορά που έγινε διψήφια. Ακόμη, στο τρίτο δεκάλεπτο προηγήθηκαν ακόμη και με 25 πόντους διαφορά. Στο φινάλε, αυτή έπεσε στους 19. Κορυφαίος για τους Καταλανούς ο Μίροτιτς (28π.), ενώ από την ομάδα του Κάουνας ο Μπιρούτις (12π., 4ρ.)

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 46-36, 77-54, 93-74.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.

Επιπλέον, στο Μόναχο, η Μπάγερν «πίκρανε» τον Καμπάτσο στο ντεμπούτο του στην Ευρωλίγκα με τον Ερυθρό Αστέρα, καθώς επικράτησε 87-80. Το δίδυμο των Λούτσιτς και Γουίνστον με 20 πόντους ο καθένας ήταν καθοριστικοί. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ο Νέντοβιτς ξεχώρισε (15π., 3ρ., 4ασ.), ενώ ο Καμπάτσο πέτυχε 16 πόντους και έδωσε 7 ασίστ στην επάνοδό του στην Euroleague.

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν καλύτερος στο πρώτο δεκάλεπτο και ξέφυγε με 7 (16-23), αλλά οι Βαυαροί γύρισαν το ματς. Αρχικά με σερί 10-0 που τους οδήγησε στο +8 (33-25) στο 15'. Η ομάδα του Ιβάνοβιτς «πλήρωσε» τους γηπεδούχους με το ίδιο… νόμισμα. Έτσι κατάφερε να προηγηθεί με +9 (43-52) στο 28'. Αν και οι Σέρβοι κράτησαν το +8 που είχαν στο 33' (60-68) και το +9 (66-75) του 35', το 14-0 της Μπάγερν (80-75, 39') έκρινε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 41-38, 52-56, 87-80.