«Αφεντικά» Ρεάλ, Φενέρμπαχτσε και Μπασκόνια [vids]

Σάββατο, 4 Μαρτίου 2023 - 00:47

Οι Μαδριλένοι νίκησαν στη Γαλλία και πάτησαν κορυφή. Εντός έδρας επιτυχίες για τους Τούρκους και τους Βάσκους.

«Πύρρειος» νίκη για την ομάδα της Μαδρίτης στα Γαλλία. Αν και η Ρεάλ πέρασε νικηφόρα, 75-71 από το «Astroballe», έχασε τον Ταβάρες. Ο βασικός σέντερ των «merengues» αποχώρησε τραυματίας από το ματς και η αγωνία έχει χτυπήσει… κόκκινο! Σε ό,τι αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, η Ρεάλ από την αρχή επέβαλλε το ρυθμό της. Έτσι, έφτασε να προηγηθεί και με 15 πόντους διαφορά, 30-45, 39'' πριν το ημίχρονο. Όμως η Βιλερμπάν στο τρίτο και ειδικότερα στο τέταρτο δεκάλεπτο βρήκε τρόπο να ξαναμπεί στο ματς. Καταρχάς επέστρεψε από το -15 και μείωσε στους 7 (54-61) στα 46''. Ακόμη, στο τελευταίο πλησίασε στο καλάθι (62-64, 33'), αλλά οι «merengues» άντεξαν, κράτησαν το προβάδισμα και πήραν τελικά τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 32-47, 54-63, 71-75.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.

Στην Κωνσταντινούπολη, η Φενέρμπαχτσε ήταν εξαιρετική στην επιστροφή του Μπιέλιτσα στην αγωνιστική δράση. Έτσι κυριάρχησε κόντρα στην Βίρτους Μπολόνια, όπως μαρτυρά και το τελικό 104-72. Αν εξαιρέσει κανείς τα πρώτα 4 λεπτά στο ματς (6-12), η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Ιτούδη. Με σερί 25-2 έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +17. Επιπλέον, στο δεύτερο η διαφορά ξεπέρασε γρήγορα τους 20 πόντους και άγγιξε τους 30 στα μισά του ματς. Με τα τρίποντα να πέφτουν… βροχή, η διαφορά έφτασε ως και τους 35 πόντους (79-44). Με την Φενέρμπαχτσε να επικρατεί έχοντας 20/40 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 31-14, 58-29, 85-52, 104-72.

Στον ισπανικό «εμφύλιο» με… φόντο τα play off, η Μπασκόνια συνέτριψε 114-75 την Βαλένθια. Στο ματς της Βοτόρια, η ομάδα του Πεναρόγια ήταν καταιγιστική. Με εξαίρεση την πρώτη περίοδο, όταν και οι «νυχτερίδες» κατάφεραν να μείνουν στο ματς. Όμως, στη συνέχεια η Μπασκόνια έγινε περισσότερο επιθετική. Έτσι η διαφορά μεγάλωσε και έφτασε τους 15 πόντους, για να πάει στους 17 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου. Η Βαλένθια δεν μπόρεσε να ακολουθήσει. Με σερί 21-0 η Μπασκόνια προηγήθηκε 102-66, για να λήξει το ματς με 39 πόντους διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 57-48, 81-64, 114-75.