Ο Ολυμπιακός έσωσε το αήττητο, το Περιστέρι «βλέπει» 4άδα [vids]

Δευτέρα, 6 Μαρτίου 2023 - 00:44

Η ομάδα του Μπαρτζώκα έφυγε νικήτρια από τη Ρόδο με τρίποντο του Βεζένκοφ, ενώ εκείνη του Σπανούλη έφτασε τις 10 νίκες.

Ένα τρίποντο του Βεζένκοφ στα 5.6'' πριν το τέλος ήταν αυτό που έδωσε στον Ολυμπιακό τη νίκη 80-79 στη Ρόδο. Αν και ο Κολοσσός έβαλε πολύ… δύσκολα στην ομάδα του Μπαρτζώκα. Στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς είχε το προβάδισμα. Επιπλέον, στο τρίτο δεκάλεπτο προηγήθηκε ακόμη και με 9 πόντους διαφορά, 46-37 στο 22'.

Αλλά με τον εξαιρετικό Βεζένκοφ (33π. με 7/10τρ.) οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν στο ματς. Ειδικά στα τελευταία λεπτά, μιας και στο 34' ήταν στο -5 (72-67), ενώ στα 93'' στο -2 (79-77). Κομβικός στο τέλος ο Λαρεντζάκης με τις άμυνές του, όπως και ο Παπανικολάου στις δύο πλευρές του γηπέδου. Από τον Κολοσσό, ο Γιαννόπουλος είχε 17 πόντους, ενώ ο Ντίξον άλλους 14.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 38-34, 63-60, 79-80.

Στο Αλεξάνδρειο, το Περιστέρι έδειξε χαρακτήρα και νίκησε τελικά 83-78 τον Άρη. Το αποτέλεσμα αυτό έφερε την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη στην 4η θέση. Βέβαια, το ματς ήταν… επεισοδιακό. Διότι στο 33' είχαμε διακοπή που κράτησε τελικά, μία ώρα και δέκα λεπτά. Μιας και η διαιτητής Βάσω Τσαρούχα ζήτησε την εκκένωση του γηπέδου για υβριστικά συνθήματα. Πάντως, η ΚΑΕ Άρης κατέθεσε μετά το φινάλε της αναμέτρησης ένσταση για αντικανονική διακοπή του ματς και εκκένωση των εξεδρών!

Αντίθετα, όση ώρα παίχθηκε μπάσκετ, πολλά συνέβησαν. Οι «κίτρινοι» ήταν καλύτεροι μέχρι το 15', αλλά στη συνέχεια το Περιστέρι πάτησε… γκάζι και πήρε μια διαφορά. Πιο συγκεκριμένα, αυτή έφτασε ακόμη και στους 15 πόντους. Μετά τη διακοπή, η ομάδα του Καστρίτη έκανε επί μέρους 22-8 και μείωσε σε 70-69, αλλά η ψυχραιμία του Ντένμον στο τέλος, του χάρισε ένα σπουδαίο «διπλό».

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 35-39, 47-62, 78-83.