Ο Ερυθρός Αστέρας θα παλέψει μέχρι τέλους [vids]

Τετάρτη, 8 Μαρτίου 2023 - 23:20

Οι Σέρβοι καθοδηγούμενοι από τον εξαιρετικό Καμπάτσο (22π, 7ασ.) νίκησαν 94-75 την Εφές στο Βελιγράδι.

Η ομάδα του Βελιγραδίου δεν τα παρατά. Θα «κυνηγήσει» ως το τέλος την είσοδο στην 8άδα των play off. Το έργο της είναι μεν δύσκολο, ωστόσο δεν είναι ακατόρθωτο. Απόψε νίκησε 94-75 την περσινή πρωταθλήτρια Ευρώπης και αναπτέρωσε τις ελπίδες, χάρη στην μεγάλη εμφάνιση του Φακούντο Καμπάτσο (22π., 7ασ.).

Με δύο γρήγορα τρίποντα ως το 3' από Μπομπουά και Εμπαγιέ, η Εφές προηγήθηκε 8-2. Στην πλευρά του Ερυθρού Αστέρα, τα «βαριά» χαρτιά ήταν εκτός… ματς. Έτσι βρέθηκε ο Ντόμπριτς να παλεύει μόνος (12π. στην πρώτη περίοδο) και με τρίποντο μείωσε 14-17 (7'). Χάρη στον εξαιρετικό Κλάιμπερν, η περσινή πρωταθλήτρια Ευρώπης έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα 7 πόντων. Όμως, το σκηνικό άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Η αιτία; Καμπάτσο και Νέντοβιτς. Ο πρώτος με δύο διαδοχικά τρίποντα έφερε τον Αστέρα στον πόντο (26-27, 12'). Ωστόσο ο Κλάιμπερν (11π.) έδωσε ξανά… αέρα στην Αναντολού (26-34, 13'). Σερί 10-0 των Σέρβων με τον Σέρβο και τον Αργεντινό να κάνουν τη διαφορά. Ειδικά ο Καμπάτσο (3/3τρ.) έφερε τον Ερυθρό Αστέρα για πρώτη φορά μπροστά (36-34, 15'), ενώ συνέχισε… Με 4/4 βολές (φάουλ σε τρίποντο και τεχνική ποινή) έκλεισε το ημίχρονο με τρομερή στατιστική (15π. με 4/4β., 1/1διπ., 3/3τρ., 4ασ.) για το +4 των Σέρβων.

Με γρήγορο 6-0 από το τρίποντο του Ντόμπριτς ο Αστέρας βρέθηκε στο +10 (55-45, 23'). Αλλά η Εφές βασίστηκε στο μακρινό σουτ και τα εξαιρετικά της ποσοστά. Καθώς οι δύο Γάλλοι, Μπομπουά και Εμπαγιέ ήταν αλάνθαστοι! Με 3/3 από τον καθένα στο τρίτο δεκάλεπτο, όχι μόνο βοήθησαν την ομάδα του να «ροκανίσει» τη διαφορά, αλλά να την υπερκαλύψει και να προηγηθεί. Είχαν, δε, στο 30' το εντυπωσιακό 10/14 (71.4%) στα τρίποντα. Επίσης, υπήρξε και η συνδρομή του Ζίζιτς (4π.). Με αποτέλεσμα να βρεθούν μπροστά στο σκορ, με το έμμεσο τρίποντο του Μπράιαντ στα 40.2'' για το τέλος της περιόδου (66-67). Όμως ο Πετρούσεφ στο φινάλε έδωσε ξανά το προβάδισμα στους Σέρβους.

Καθώς ο Μπράιαντ έβαλε ένα ακόμα τρίποντο (68-70, 32'), φάνηκε να έχει αλλάξει το τέμπο στο ματς. Αλλά ο Ερυθρός Αστέρας «απάντησε» με σερί 10-0 (78-70) με ηγετική εμφάνιση του Καμπάτσο (20π.). Η αποβολή του Αταμάν με νέα τεχνική ποινή, 4:33 για το φινάλε, αποσυντόνισε τους Τούρκους. Έτσι, οι Σέρβοι με τον Μίτροβιτς να κυριαρχεί στην αντίπαλη ρακέτα βρέθηκαν στο +14 (88-74, 37'). Με τη διαφορά χάρη στον Μίτροβιτς να φτάνει τους 19 πόντους στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 49-45, 68-67, 94-75.