Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός, αγγίζει το πλεονέκτημα της έδρας [vids]

Πέμπτη, 9 Μαρτίου 2023 - 22:54

Έκανε «ερυθρόλευκο» ρεκόρ στα τρίποντα στην Euroleague με 19 εύστοχα και νίκησε, άνετα, 102-74, την Μπάγερν Μονάχου.

Η 20ή νίκη του Ολυμπιακού στη φετινή διοργάνωση ήταν άκρως εντυπωσιακή. Συνδυάστηκε με +100 πόντους, αλλά και με ρεκόρ στα τρίποντα. Η ομάδα του Μπαρτζώκα ευστόχησε σε 19 σουτ έξω από τα 6,75μ., νίκησε 102-74, είναι σίγουρα στα play off και αγγίζει πλέον και το πλεονέκτημα της έδρας.

Με το πόδι στο… γκάζι μπήκε ο Ολυμπιακός στο ματς. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 15-0 στο 6'. Αναγκάζοντας την Μπάγερν να ξεκινήσει το ματς με 0/9 σουτ. Ο Βεζένκοφ ήταν διψήφιος ήδη από το 8' (10π.), ενώ και ο Γουόκαπ (8π) ήταν καταλυτικός. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν σκοράροντας 4 διαδοχικά τρίποντα για το +18 (40-22, 15'). Ο Σλούκας ήταν κεφάτος (10π., 5ασ.) όσο αγωνίστηκε στο ματς, γιατί ένιωσε ένα σφίξιμο και προφυλάχθηκε στο δεύτερο μέρος. Ο Μπλακ έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα των πρώτων 20' με τη διαφορά στους 20.

Ως το 24' η ομάδα του Μπαρτζώκα συνέχισε στο ίδιο τέμπο. Η διαφορά ανέβηκε και στους 24 (59-35, 21') με τον Βεζένκοφ. Αλλά στη συνέχεια υπήρξε ένα τρίλεπτο που χάθηκε η συγκέντρωση. Το αποτέλεσμα ήταν να κάνουν οι Βαυαροί σερί 11-0 και να μειώσουν σε 66-55. Όμως, στο διάστημα ως το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, η επίθεση λειτούργησε ξανά καλά, για να φτάσει στους 81 πόντους. Το «μελανό» σημείο ήταν οι 30 πόντοι της Μπάγερν (6/8 τρ.) Ωστόσο, λογικό να υπάρξει μια χαλάρωση. Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στο τελευταίο δεκάλεπτο. Κράτησε την ομάδα του Μονάχου στους 9 πόντους. Έτσι, με τους ΜακΚίσικ και Λαρεντζάκη να σκοράρουν συνεχώς, η ομάδα του Μπαρτζώκα ξεπέρασε τους 100 πόντους με ρεκόρ τριπόντων..

Τα δεκάλεπτα: 26-12, 55-35, 81-65, 102-74.