Η Μακάμπι «ταπείνωσε» την Εφές στην Κωνσταντινούπολη [vids]

Παρασκευή, 10 Μαρτίου 2023 - 21:54

Η ομάδα του Τελ Αβίβ ήταν κυριαρχική και συνέτριψε 86-64 την περσινή πρωταθλήτρια Ευρώπης, κάνοντας άλμα για τα play off.

Εφές και Μακάμπι έπαιζαν ένα ματς με άρωμα… οκτάδας. Όλοι περίμεναν να δουν ένα ντέρμπι. Όμως, οι Ισραηλινοί είχαν άλλη άποψη. Κι αυτό διότι δεν έκαναν απλά καλή εμφάνιση στην Κωνσταντινούπολη. Ήταν επιβλητικοί μέσα στην έδρα της περσινής πρωταθλήτριας Ευρώπης και την διέλυσαν με 86-64. Κάνοντας ένα εκπληκτικό ματς, ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο. Ήταν το διάστημα που η ομάδα του Τελ Αβίβ είχε 7/8 τρίποντα και 33 πόντους παραγωγικότητα. Η νίκη αυτή έφερε την Μακάμπι στο 15-13 και μέσα στην 8άδα των play off.

Όπως προαναφέραμε, το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την Μακάμπι να σκοράρει 33 πόντους, έχοντας φτάσει τη διαφορά ακόμη και στο +15 (33-18)! Η Εφές όχι μόνο δεν κατάφερε να επιστρέψει, αλλά «κόλλησε» επιθετικά. Το αποτέλεσμα ήταν οι Ισραηλινοί να προηγηθούν ακόμα και με +25 (20-45), με την Μακάμπι να «τρέχει» σερί 12-0.

Ωστόσο, κατάφερε να περιορίσει λίγο τη διαφορά μειώνοντας στους 21. Αν και το προβάδισμα της ομάδας του Τελ Αβίβ πήγε ξανά στους 25 (41-66), η Εφές πάλεψε και με σερί 7-0 μείωσε σε 48-66. Με μπροστά τον Κλάιμπερν, η τουρκική ομάδα έκανε επί μέρους 12-4 και μείωσε στους 12 (60-72). Δύο διαδοχικά τρίποντα από τον Μπράουν, όμως, έβαλαν τέλος στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 20-33, 33-54, 48-68, 64-86.