Η Φενέρμπαχτσε δυνατά για το πλεονέκτημα [vids]

Παρασκευή, 10 Μαρτίου 2023 - 22:29

Νίκησε 81-73 την Μπαρτσελόνα στην Κωνσταντινούπολη, καλύπτοντας τη διαφορά της ήττας στη Βαρκελώνη.

Τεράστια νίκη από κάθε άποψη πέτυχε η Φενέρμπαχτσε κόντρα στην Μπαρτσελόνα. Μια νίκη με 81-73 που σημαίνει πολλά για την ομάδα του Ιτούδη. Ο λόγος; Έφτασε σε ρεκόρ 17-10 με ματς λιγότερο, ενώ είναι για τα καλά μέσα στην πρώτη 4άδα της βαθμολογίας. Αλλά πήρε και το αβαντάζ με τους Καταλανούς σε περίπτωση ισοβαθμίας, καθώς κάλυψε τη διαφορά της ήττας στη Βαρκελώνη. Και ποιός θα μπορούσε να φανταστεί αυτή την εξέλιξη με βάση την εικόνα του ματς ως το 9'!

Καθώς η Μπαρτσελόνα ήταν εξαιρετική στην εκκίνηση του ματς. Διότι κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με 17 πόντους, 13-30. Όμως, η Φενέρμπαχτσε σιγά-σιγά άρχισε να «ροκανίζει» τη διαφορά. Η αρχή έγινε από το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, για να συνεχιστεί στο δεύτερο και με το τρίποντο του Ντόρσεϊ έφτασε στον πόντο (37-38), με επί μέρους 24-8! Στο τρίτο δεκάλεπτο έγινε μεγάλη «μάχη».

Στην αρχή η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε, αλλά η Μπαρτσελόνα το γύρισε και προηγήθηκε με +6 (47-53). Νέο σερί 14-3 των Τούρκων για το +5 στο 30'. Αν και η ομάδα του Γιασικεβίτσιους έκανε για άλλη μια φορά την δική της αντεπίθεση για να προσπεράσει 68-67, η Φενέρμπαχτσε με 8-0 πήγε στο +7 (75-68) και τελικά πήρε μια πολύτιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-30, 37-40, 61-56, 81-73.